Hamza Yardımcıoğlu; “Dünya Ekonomisi Çöküyor”

Hamza Yardımcıoğlu; “Dünya Ekonomisi Çöküyor”

ABONE OL
24 Haziran 2022 16:53
Hamza Yardımcıoğlu; “Dünya Ekonomisi Çöküyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fed’in faiz kararının küresel piyasalara etkisini değerlendiren Hamza Yardımcıoğlu, “Dünya ekonomisi çöküyor. Bütün dünyanın resesyona girmesi garanti görünüyor” dedi. Peki Ocak’ta enflasyon duracak mı? Kripto para piyasasında çöküş devam edecek mi? İşte çarpıcı değerlendirmeler.

Zanka TV’de yayınlanan Ferit Atay’ın sunduğu SorguluYorum programında, ekonomi gündemi masaya yatırılmaya devam ediyor.

Atay ile konukları Cem Özüak ve Hamza Yardımcıoğlu son olarak; Fed kararının ardından küresel piyasalardaki gidişat başta olmak üzere, enflasyon ve kripto para piyasası gibi önemli konuları değerlendirdi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı faiz kozunu oynayarak 28 yıl aradan sonra 75 baz puan faiz artışına gitmesini değerlendiren Hamza Yardımcıoğlu, “Fed etkisi piyasalarda gözüküyor. Dünya ekonomisi çöküyor. Bütün dünyanın resesyona girmesi garanti görünüyor” dedi.

Yardımcıoğlu, Ocak’ta enflasyonun durup durmayacağına ilişkin ise “Zaten o konuşuluyor. Enflasyon durmayacak ama resesyon ile birlikte olduğu için ikisi bir araya geldiği zaman sirkülasyon olarak ortaya çıkmış olacak. Bu da en korkulu kabus senaryosu olarak ortada duruyor” yorumunu yaptı.

PRENS SALMAN’IN TÜRKİYE ZİYARET: TAVİZ Mİ VERİLECEK?

Ferit Atay’ın “Şöyle bir senaryoya ne diyorsunuz? İki ülkenin Suudi Arabistan ve Abd’den önemli isimlerinin Türkiye’ye gelmesi hükümetin ekonomik krizle ilgili bir pazarlık yaparak çıkış noktası arıyor olabilir mi? Sezgin Baran Korkmaz olabilir, Suriye pazarlığı olabilir, Rusya pazarlığı olabilir. Bunun karşılığında Türkiye hükümeti taviz verebilir. Paranın patronu durup dururken buraya gelmez” sorusu üzerine ise gelen yanıtlar şöyle oldu:

Özüak: Karşı tarafa taviz verebileceğimiz yegane alan ekonomidir. Ekonomi bir milli güvenlik sorunudur. Niye hazine bakanı değil de hazine bakan yardımcısı geliyor bu önemli bir şey. Hazine bakan yardımcısı gelince demek ki bir şeylerde anlaşıldı teferruatları oluşturmak için birini gönderiyorlar sonunda.

Yardımcıoğlu: Özgürlüğün insan haklarının değersiz görüldüğü bir yerdeyiz artık. Muhalefet Allah cezanızı vermesin bir sesinizi çıkarın. Ne halta yararsınız siz ya. Muhalefetten sosyal medya yasası hakkında bir kelime duymadık. Buradan AKP’lilere sesleniyorum. Bu getirdiğiniz taslak yarın gelecek ok gibi, mızrak gibi sizi vuracak. Bununla sizin canınıza okurlar. Siz bunun hesabını yapmıyor musunuz?  İfade özgürlüğü toplumu çürüten bir şeydir. Bence iktidar da muhalefet de kötü niyetli.

Devlet illegal işlerini Sedat Peker gibi mafyalara yaptırıyor ki Sedat Peker de kendisi söylüyor devletin bu kısımlarında yer aldım diye. Sedat Peker en son videosunda Tayyip abi seninle hesaplaşacağız dedi. Kasımda seçim yapılmasıyla ilgili hesap yapmışlar. Bunu söylüyorum diye beni belki hapse bile atabilirler. Siz sosyal medya yasasını getirseniz bile bu işe yarayacak mı sanıyorsunuz? Bununla durmaz. Bu getirdiğiniz şey halkı daha çok çürütecek. Sonra çiviyi gelir size çakarlar.

“BİR EVE 3 ASGARİ ÜCRET GİRMESİ LAZIM ŞUAN GEÇİNEBİLMEK İÇİN”

Hayat pahalılığı vatandaşın belini bükmeye devam ederken, asgari ücretliler de dört gözle Temmuz’da ara zam yapılacağına dair bir haber bekliyor.

Asgari ücret konusunda Hamza Yardımcıoğlu “Bu iş felakete gidiyor” derken, Cem Özüak ise “Bir eve 3 asgari ücret girmesi lazım şuan geçinebilmek için, birileri zengin oluyor ama vatandaşa bir katkısı yok” dedi.

KRİPTO PARADA ÇÖKÜŞ SÜRECEK Mİ?

Fed kararının ardından kripto para piyasasında da sert bir dalgalanma yaşanıyor. Peki çöküş dalgası devam eder mi? Bu konuda görüşler şu şekilde dile getirildi:

Yardımcıoğlu: Kendi fikrimi söylüyorum daha fazla derine düşeceğini düşünmüyorum. 20 binlerde kalıcı olacağını da düşünmüyorum. Fed’in politikaları etkiliyor. Şuan diplerde olması bile yukarı doğru bir hareketin başlayacağını işaret ediyor.

Özüak: Amerika’daki faiz oranları devam ettikçe coinlerin aşağı doğru düşeceğini düşünüyorum.

COINLERE MÜDAHALE OLUR MU?

Ferit Atay’ın “Son dönemde cripto paralarla ilgili büyük devletlerin açıklamaları oluyor? Coinde müdahale durumu olabilir mi?” sorusuna ise Hamza Yardımcıoğlu, “Olabilir. Önümüzdeki üç sene içerisinde coin üzerinden küresel rezerve birçok ülke katılacak o zaman çok büyük yükselişler olacak. Rus rublesi dolar karşısında hala değer kazanıyor” karşılığını verdi.

Özüak ise “Rusya’yı batırmak isteyen Batı, Rusya’nın elinde ne varsa baskı uyguladı hep. Para baronları Batıda. Bitcoinde yükseliş beklemiyorum. Tam tersine düşüş bekliyorum. Bunun sonucunda pek çok altcoin batacak. 7-8 ay sonra yükselişe çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »