Olumlama nedir?

Olumlama nedir?

ABONE OL
20 Temmuz 2022 09:16
Olumlama nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olumlama nedir ve olumlama nasıl yapılır?

Aslında hiçbir şey, iyi ya da kötü değildir. Her şey, bizim onlar hakkında düşündüklerimize bağlıdır.

W. Shakespeare

Olumlamaların ne olduğunu anlatmadan önce neden olumlamalara ihtiyaç duyarız, ondan bahsedelim.

Gün içinde olumlu ya da olumsuz bir çok olay ve düşünceyle karşılaşıyoruz. Bu olaylar bazen bir günümüze, bazen bir ayımıza ve bazen yıllarımıza bile etki edebiliyor. Olumlu düşünceler zihnimiz ve hayatımız için iyidir. Peki ya olumsuz olanlar?

Olumlamalar burada devreye girmektedir. Olumlamalar, yaşadığımız olaylardan ve bilinçaltında barındırdığımız “olumsuz” düşüncelerden kurtulmak, onları kabullenmek ve arkamızda bırakıp ileriye bakmak için bir düşünme biçimidir.

Bugüne kadar bir çok insanın Mantra: Günlük Olumlamalar uygulamamız sayesinde hayatının ne kadar değiştiğine ve düzenli yaptıkları rutinlerden sonra ne kadar pozitif bir hayat yaşadıklarına şahit olduk.

Peki, Olumlama nedir?

Olumlamalar, bilincimizi ve bilinçaltımızı etkilemeyi amaçlayan cümlelerdir.Kullandığımız her bir olumlama, evrene verilmiş bir mesaj mahiyetindedir.

Olumlamaları oluşturan kelimeler, size ilham veren, motive eden ve enerji veren kelimelerdir. Olumlamalar sonucunda ortaya çıkan bu düşünceler bilinçaltınıza işlenir, bu da davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı ve tepkilerinizi tekrarlanan kelimelere göre değiştirir.

Olumlamaların katkıları nelerdir?

Motive eder..

Zihninizi, hedeflerinize ve hayallerinize odaklamanıza yardımcı olur.

Bilinçaltınızı etkiler ve bilinçaltı gücünüzü harekete geçirir.

Düşünme ve davranma şeklinizi değiştirir ve bu durum sizi, size ve hedeflerinize yardımcı olacak insanlarla etkileşime sokar.

Kullandığınız pozitif ifadeler, enerjik, aktif ve olumlu hissetmenizi sağlar ve iç ve dış dünyanızı daha sağlıklı şekillendirmenize yardımcı olur. Olumlamaları nasıl ve ne zaman uygulayabilirim?

Süreklilik çok önemlidir, gün içinde ve sonunda olumlamaları tekrar etmelisiniz. Olumlamaların gerçek etkilerini görmek için bu tekrarların günlük rutin haline gelmesini sağlayın.

Olumlama rutinini günde en az iki kez yapın.

Sabahları başlayın, özellikle uyandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede. Bu rutin, güne pozitif bir başlangıç yapmanızı sağlar. Her sabah ilk düşünmeye başladığınız şeyler hedefleriniz ve tutkularınız olsun ve tabii ki diğer olumlu olayları düşünün.

İkinci rutinini uyumadan hemen önce yap. Bu, uyurken zihninde olumlu düşünceler olmasını sağlar, hedeflerini düşündürür, bu olumlamalar bilinçaltınıza direkt etki eder ve bilinçaltınızdaki olumlu düşünceleri sağlamlaştırır.

Olumlamaları birden fazla kez tekrar edin. Bu durum sizin elinizde ancak 5 dakikalık rutinler ya da alternatif olarak bütün olumlama cümlelerini her biri için 10 kez yavaş ve kendine güvenen sesle söyleyin.

Yazılı olumlamaları kullanabilirsiniz

Yapabileceğiniz ilave bir adım ise olumlamaları bir yere yazmaktır. Yazdığınız olumlamaları, sürekli kullandığınız yerlere sabitleyebilirsiniz. Buzdolabına, iş masanıza ya da arabanıza, her yere yazılarınızı asabilirsiniz. Bu şekilde olumlamaları kendinize hatırlattığınızda, sadece tekrarladığınız zamanlarda değil tüm gün boyunca düşüncelerinizi olumlu yönde hızlıca değiştirebilirsiniz.

Bazı ekstra bilgiler;

Hala daha fazla bilgi mi almak istiyorsun? Harika 🙂 Olumlamalardan daha fazla verim almak için bu ipuçlarını kullanın.

Odaklanarak başlayın. Aynı anda çok fazla konu seçmeyin. Tutarlı olun. Her gün tekrar edin.

Ne olursa olsun 1 ay boyunca bu rutini yapmak için kendinize söz verin. Uzun vadeli düşünün ve vazgeçmeyin.

İlk önce ruh halinizi izleyin. Günlük rutine başlamadan önce, ne hissettiğinizi anlamak, duygularınızı keşfetmek ve birazcık dinlenmek için 30 saniye ayırın. Sonra olumlamaları yavaşça, zaman ayırarak yapın ve ruh halinizi kontrol edin. Nasıl hissettiğinizi görün, ne kadar pozitif olduğunuzu ve nasıl farklı hissettiğinizi keşfedin.

Hayatınızı bir gözden geçirin. Sahip olmak istediklerinizi, hayallerinizi, beklentilerinizi, son zamanlarda yaşadıklarınızı sadece 30 saniye derin bir nefes alarak düşünün.

Ardından olumlamaları söylemeye başlayın, yavaşça, zaman ayırarak. Bittikten sonra modunuzu kontrol edin. Olumlamaları tekrarladıktan sonra ne kadar farklı hissettiğinizi farkedin.

Bu erken aşamada olumlamalara güven duymanın harika bir yolu olabilir..

medium.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »