Kerkük’te Önlemler Alınıyor

Sözcü’nün haberine göre; Irak’ın Kerkük kentinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) destekçisi bir grubun, ordu kontrolündeki binanın KDP’ye teslim edilmesine karşı çıkanların kapattığı Erbil-Kerkük kara yolunun açılması talebiyle düzenlediği protesto sonrası kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudan, protestolar dolayısıyla geniş güvenlik operasyonları yapılması talimatı verirken Kürdistan Yurtseverler Birliği, Kerkük’teki sorunu kentteki taraflarla birlikte çözülmesi talebini dile getirdi.

Kerkük polisi, kentte yaşanan protestolardan dolayı şehir sakinlerine evlerine dönmesi çağrısı yaparak, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

OPERASYON TALİMATI

Güvenlik güçlerinin kentte güvenlik ve istikrarı sağlamaya ve yasaları uygulamaya çağıran Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, şehirde olayların yaşandığı bölgelerde geniş güvenlik operasyonlarının başlatılması ve oralarda titiz aramaların yapılması talimatını verdi.

Sudani’nin Kerkük’ün güvenliğini bozmaya çalışanların hangi taraftan olursa olsun gözaltına alınmasını istediğini aktaran Resul, Başbakan’ın kentte güvenlik güçleri dışında hiç kimsenin silah taşımasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Açıklamaya göre, Kerkük’teki siyasi ve toplumsal gruplara da seslenen Sudani, “kentte olası bir fitnenin engellenmesi” ve Kerkük’ün güvenlik ve istikrarının muhafaza edilmesi için siyasi grupları, üzerlerine düşen rolü üstlenmeye çağırdı.

Öte yandan Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB), Kerkük’te yaşananlara dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Kerkük’te parti binaları ve kentteki siyasi taraflar arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı çıktığı savunulan olayların çatışmaya dönüşerek, vatandaşların yaralanması ve ölmesine neden olduğu ifade edildi.

Irak hükümetiyle irtibat halinde olunduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kerkük’teki partiler arasında diyalog kurulsaydı parti binası (KDP) meselesi büyük sorun olmayabilirdi. Başbakanın, doğrudan olaya müdahale edip kentteki yerel hükümet, güvenlik güçleri ve Haşdi Şabi ile koordinasyon içinde bu sorunu kökünden çözmesinin zamanı geldi.”

Irak Kürt Bölgesel Yönetim (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani de yazılı bir açıklama yaptı. Kerkük’teki Kürtlere sağduyu çağrısı yaparak şiddet eylemlerine karışmamalarını isteyen Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’ye de göstericilerin can güvenliğini koruması çağırısında bulundu.

Barzani, “Sayın Başbakan’a istenmeyen bu durumu kontrol etmesi ve vatandaşlar ile göstericilerin can ile mal emniyetini sağlaması çağrısında bulunuyorum. Artık sorumsuz kişilerin durumu daha karmaşık hale getirmesine izin verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Kerkük’teki Kürtlere de sağduyu çağrısı yaparak onlardan şiddet eylemlerine karışmamalarını isteyen Barzani, şehirdeki Arap ve Türkmenlere de “aykırı kişilerin” kentteki barış ve birlikte yaşamı bozmalarına izin vermemelerini istedi.

Barzani; Gençlerimizin kanının dökülmesinin bedeli ağır olur

Irak’ta Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani de Kerkük’teki gelişmeler ile ilgili yayınladığı yazılı açıklamada, “Kerkük’ün bu şehirde yaşayan oluşumlar arasında birlikte yaşam, kardeşlik ve dayanışmanın şehri olması gerektiğine sürekli vurgu yaptık” ifadelerini kullandı.

Göstericiler tarafından Kerkük-Erbil otoyolunu trafiğe kapatılmasının vatandaşların günlük hayatlarını olumsuz etkilediğini belirten Barzani, bu adımın kentte karışıklığa neden olduğunu aktardı.

“Şehirdeki yasal olmayan adımların tüm etnik gruplar arasında fitneye yol açtığını” söyleyen  Barzani, Irak güvenlik güçlerine yönelik de şu eleştirileri yöneltti:

“Güvenlik güçlerinin ve Kerkük polisinin, birkaç gündür devam eden bozgunculuğa ve yasa dışı eylemlere hiçbir şekilde müdahale etmemesi ancak Kerküklü Kürtlerin gösterisine şiddetle müdahale etmesi sonucu bir Kürt gencinin kanı dökülmüştür. Bu durum bizim için hayret vericidir. Bu tür davranışlar hiçbir şekilde kabul edilemez ve çok kötü sonuçlar doğurur.

Kaynak: Sözcü.com.tr

Başa dön tuşu
Translate »