İnterpol, Büyük uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonunda nesli tükenmekte olan hayvanlara ve keresteye 2.114 el koydu
  • International Hayat Haber
  • Asayiş
  • İnterpol, Büyük uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonunda nesli tükenmekte olan hayvanlara ve keresteye 2.114 el koydu

İnterpol, Büyük uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonunda nesli tükenmekte olan hayvanlara ve keresteye 2.114 el koydu

ABONE OL
4 Mart 2024 14:34
İnterpol, Büyük uluslararası kolluk kuvvetleri operasyonunda nesli tükenmekte olan hayvanlara ve keresteye 2.114 el koydu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa LYON

2023 yılının sonlarına doğru;

Yaban hayatı ve kereste kaçakçılığını durdurmak amacıyla INTERPOL – Dünya Gümrük Örgütü’nün (WCO) ortak operasyonunda filler, gergedanlar ve pangolinler dahil nesli tükenmekte olan hayvanların yanı sıra koruma altındaki keresteler, özellikle tropikal sert ağaçlar ele geçirildi.

2 – 27 Ekim tarihleri ​​arasında, gümrük ve polis memurları dünya çapında yaklaşık 500 tutuklamayı koordine etti ve Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında korunan hayvan ve bitkilere, tehdit altındaki durumları nedeniyle 2.000’den fazla el konuldu. . CITES’e aykırı olarak gerçekleştirilen her türlü ticaret yasa dışıdır.

Thunder Operasyonu adı verilen küresel operasyon, sınırların ötesinde birlikte çalışan 133 ülkedeki polis, gümrük, sınır kontrolü, çevre, yaban hayatı ve ormancılık yetkililerini içeriyordu. Bu, 2017 yılında başlatılan yıllık kolluk kuvvetleri kampanyasından bu yana Thunder Operasyonuna en yüksek katılım oranına işaret ediyordu.

Ele geçirilen 2.114 arasında 300 kg’dan fazla fildişi, binlerce kaplumbağa yumurtası, 30 ton bitki, düzinelerce büyük kedi vücut parçası ve gergedan boynuzunun yanı sıra primatlar, kuşlar ve deniz türleri de bulunuyor.

Yetkililer ayrıca 440 standart nakliye konteynerine eşdeğer olan 2.624 metreküp keresteye de el koydu.

 

Thunder Operasyonu 2023 sonuçları hâlâ gelmeye devam etse de, ilk veriler polisin ve gümrüklerin bazı net eğilimleri belirlemesine olanak tanıdı:

  • Yaban hayatı kaçakçılığı vakalarının yüzde 60’ı, diğer yasa dışı ürünlerin kaçakçılığıyla da bilinen güzergahlarda faaliyet gösteren ulusötesi organize suç gruplarıyla bağlantılıydı.
  • Korunan sürüngenler ve deniz yaşamı, lüks marka modası için sömürülüyor.
  • Yaban hayatı, kereste ve deniz ürünleri satışı için çevrimiçi satış platformları hâlâ kullanılıyor.
  • Yasadışı olarak kesilen ahşabın tespitini zorlaştırmak amacıyla, yasa dışı ve yasal keresteler nakliye için harmanlanmaktadır.
  • Ulusötesi organize suç grupları, özellikle sahte sertifikaların ve CITES izinlerinin ve izinlerin yeniden kullanılması yoluyla yüksek düzeyde belge sahtekarlığına başvurmaktadır.

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock şunları söyledi:

“Önemli ve nesli tükenmekte olan hayvanlar, kuşlar ve bitkiler yaban hayatı ve kereste kaçakçıları tarafından yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu korkunç suçlar dünyayı yalnızca eşsiz hayvan ve bitkilerden mahrum bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkeleri de doğal varlık ve kaynaklarından mahrum bırakıyor.

“Topluluklara maliyeti daha da büyük çünkü bu Operasyonun gösterdiği gibi, neredeyse tüm çevre suçları şiddet, yolsuzluk ve mali suçlar da dahil olmak üzere diğer suç türleriyle bağlantılıdır, ancak aynı zamanda ulusötesi organize suç gruplarıyla da güçlü bağları vardır.

“Dünya, çevresel bozulma ve türlerin yok olmasının yıkıcı sonuçlarıyla boğuşurken, INTERPOL ve WCO, biyolojik çeşitliliğin ve dünya güvenliğinin korunmasında lider olarak ortaya çıkıyor.”

WCO Genel Sekreteri Dr Kunio Mikuriya şunları söyledi:

“Kapsamlı bir stratejinin parçası olarak gümrükler, yasadışı yaban hayatı ticaretine karışan suç ağlarının sekteye uğratılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Bu, sınırlarda sıkı kontrollerin uygulanması, insan tacirlerinin yararlanabileceği sömürü ve mali kazanç yollarının etkili bir şekilde kapatılmasıyla elde ediliyor.”

“Bu stratejinin ön saflarında gümrükler istihbarat paylaşımını, işbirliğini desteklemeyi ve teknolojik gelişmeleri benimsemeyi kullanıyor. Bu önlemler suçlulardan bir adım önde olmak ve böylece gümrüklerin yaban hayatı suçlarıyla mücadeleye katkısının dinamik, duyarlı ve uyarlanabilir olmasını sağlamak açısından çok önemli.”

 

INTERPOL ve WCO, istihbaratı paylaştı, soruşturmaları koordine etti ve ön saflardaki polis ve gümrük memurlarının, sınır ötesi hayvan veya kereste kaçakçılığı yapmaya çalışan çevrimiçi faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere insan tacirlerini hedeflemesine, tespit etmesine ve tutuklamasına olanak sağlamak için kaynaklarını bir araya getirdi.

INTERPOL’ün Kırmızı Bülten uyarı sistemi aracılığıyla aranan bilinen tacirler, operasyonlardan önce tespit edildi ve daha sonra sınırları geçerken hedef alındı.

Tüm bölgelerdeki kontrol noktalarında otomobil, kamyon ve kargo gemilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce araç arandı. Gizli yabani hayvanları ve kamufle edilmiş kereste sevkiyatlarını tespit etmek için özel algılama köpekleri ve X-ışını tarayıcıları kullanıldı. Taşınan yaban hayatı türlerini gizlemek için sıklıkla kullanılan yüzlerce koli, valiz, araç, tekne ve kargo taşıyıcısı incelendi.

CITES Genel Sekreteri Ivonne Higuero şunları söyledi:

“Gök Gürültüsü Operasyonu 2023’ün sonuçları, yaban hayatı suçlarına karışan ulusötesi suç ağlarıyla mücadelede taraflar arasındaki güçlü ve koordineli tepkilerin hayati önem taşıdığını bir kez daha gösteriyor.

“Bu küresel operasyon aracılığıyla harekete geçirilen iyi hedeflenmiş, birleşik ve koordineli çabalar, yaban hayatı suçlarının oluşturduğu tehdidin üstesinden gelmek için tam olarak ihtiyaç duyulan şeydir.

 

Editörlere notlar

Şu anda yedinci yılında olan Thunder Operasyonu, CITES ve Yaban Hayatı Suçlarıyla Mücadele Uluslararası Konsorsiyumu’nun desteğiyle INTERPOL ve WCO tarafından her yıl koordine edilen ortak bir operasyondur.

Thunder operasyonları, Avrupa Komisyonu’nun Uluslararası Ortaklıklar Genel Müdürlüğü, Norveç’in Uluslararası İklim ve Orman Girişimi, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, ABD Ormancılık Hizmetleri ve Birleşik Krallık’ın Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından finanse ediliyor.

Thunder 2023 Operasyonu, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla karakterize edilen acil çevresel zorlukların nasıl ele alınacağına dair üst düzey tartışmaların ardından bugün sona eren 2023 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı – UNFCCC Taraflar Konferansı (COP28) ile aynı zamana denk geliyor.

 

 

Haberi ana site sayfasından takip etmek için Kaynak: https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2023/2-114-seizures-of-endangered-animals-and-timber-in-major-international-law-enforcement-operation

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »