Almanya ve Avrupa da ki Gurbetçiler Dikkatli Olmalı!

Almanya ve Avrupa da ki Gurbetçiler Dikkatli Olmalı!

ABONE OL
18 Haziran 2022 10:21
Almanya ve Avrupa da ki Gurbetçiler Dikkatli Olmalı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda, Isviçre, özellikle Almanya da… v.b. Avrupa da, birçok Ülke’de yaşayan gurbetçi Vatandaşlar son zamanlarda Türkiye’ye tatil amaçlı gelip, sokak röportajlarına takıldıkların da, Türkiye de yaşayan insanlara, Almanya ve diğer Ülke’lerin ekonomisini kötülemeye devam ediyorlar ve Türkiye Ekonomisinin ileri seviyede refah düzeyin de oldugunu savunuyorlar. Tamam bir ekonomi düzeyi var ama aşırı düzeyde iyi olduğunu, Dünya da ki bu küresel kriz de söylemeleri bana garip geliyor çünkü hepsi Tüik verileriyle ıspatlı.

Madem o kadar Almanya ekonomisi için kötü diyorlar, niçin Türkiye’ye gelip, burada yaşamıyorlar? Neymiş efendim kurulu düzenleri varmış…

Biz ve bizim gibi birçok gurbetçi Türkiye de yaşamaya başladı bile, herseyi orada bıraktık çocuklarımızı artık Türkiye de okutmaya başladık, zamanımızın çoğunu Türkiye de geçiriyoruz ve Türkiye’ye, paşalar gibi döviz getirip, vergimizi veriyoruz.

Haydi; olur, olmadık yorum yapan gurbetçi dostlarımız, Türkiye’ye desteğinizi bekliyoruz, gün yardımlaşma günü, sadece Antalya da, Ege de lüks otellere gitmeyle destek olunmuyor, bizler de Türkiye de gariban insanlara destek olmalıyız ve Türkiye Ekonomisine daha çok destek günü, bugündür. Sadece konuşmakla peynir gemisi yürümez!

Küresel krizin tüm Dünya’yı etkilediği bu dönem de, bu tür yorum yapmak çok yanlış.

Hassas bir dönemden geçerken, hassas olunmalı.

Özellikle Almanya da yaşadığını söyleyen ve Türkiye sevdalısı Türk Vatandaşları Almanya’yı yani ekmeğini yediği Ülke’yi sözleriyle karalarken, Türkiye de yaşayan Türk Vatandaşlarına, bu durum hiç inandırıcı gelmiyor.

Çünkü Almanya’nın euro’su ile TL arasında ki fark ve Almanya da ki insanların refah durumu, medya aracılığıyla sürekli güncelleniyor, enflasyon rakamları gizlenmiyor.

Bunun yanı sıra, bizler yani ayrımcılık olmasın diye susan gurbetçiler de, rastgele bilinçsizce konuşan gurbetçilerin yüzünden Türkiye’ye geldiğimiz de, Almanci damgası yiyoruz.

Gerçek şu ki; Dünya da ki küresel krize rağmen, Almanya da hemen, hemen %8’ler de olan enflasyonda dahi huzurlu yaşayanlardanız, ve bizler en açık ispatıyız.

Doğru konuşmak gerekiyor. Türk’ü, Türk’e düşman etmemek bizim asli görevimiz, bizler birleştirici olmalıyız, ayrıştırıcı değil!

Diğer yandan, Almanya ekonomi, ticaret, sanat, endüstriyel… v.b.. ve birçok alanda Dünya da lider olarak tanımlanıyor. Araştırın, medya bu konu da en iyi ispat. Dilerim bizde, Almanya ile ekonomik anlamda eşitleniriz yada üste çıkarız. Hepimizin temennisi bu.

Almanlar milliyetçilik konusun da, Ülkesine sahip çıkıyor ve Ülke menfeati için gerekirse, hertürlü planı yapmaya hazırlar. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi biz Almanların iyi yönlerini örnek alalım mesela; politikasını, dış güçlere karşı siyasetini, ekonomisini, ticaretini, endüstriyel düzeyini.. v.b.. diğer yandan sokaklarının temizliğini, doğasını, trafiğini, düzenli kentleşme..  v.b.. . Bu durum, Avrupalaşmak veya Almanlaşmak olmuyor, kendi Ülke’mizin daha iyi yönde gelişmesi için şart. Iyi olan durumları örnek al, kötü olanı kabul etme.

Son zamanlar da tüm Dünya da küresel enflasyon ön planda fakat Türkiye ve Almanya enflasyon konusun da karşılaştırıldığın da araların da dağlar kadar fark görünüyor.

Çünkü Almanya da toplumun neredeyse çoğunluğunu kapsayan sosyal yardımlar ve maaş zamları, ihtiyaç malzemelerine gelen zamlarla sabitlenmiş durumda.

Almanya da yaşayan gurbetcilerin ne Türkiye nede Almanya ekonomisi hakkında yorum yapmaları, etik olmuyor çünkü Türk halkı diğer yorumsuz olan gurbetçilere de anti patili olarak bakmaya başlıyorlar bu da haliyle ayrımcılığa kutuplaşmaya giriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’i topraklarında ve yahutta diğer Ülke’ler de yaşayan Türk Vatandaşları birlik ve beraberliğin temini için konuşma ve yorumlarına çok dikkat etmeliler diye düşünüyorum.

Tüm Dünya da yaşanan küresel ekonomik krizin Türkiye’yi ve Dünya da birçok Ülke’yi, derinden etkilediği bu dönem dilerim kısa zamanda geçer ve Türkiye önce ki refah ve ferah zamanlarına döner!

Türk halkı olarak el ele vermeliyiz, ayrımcılık ve kutuplaşma olursa, “Ne Mutlu Türk’üm diyene” sözü geçersizleşir, mutsuz bir topluluk oluruz.

Not: Türkiye de ki kardeşlerime de bir tavsiye;

Lütfen sokaklarımıza ve çevremize çöp atmayalım, doğasını koruyalım, trafikte hız sınırını geçmeyelim, kırmızı da duralım… Bu ve buna benzer birçok durumlar da dikkatli olmalıyız, bu Vatan bizim!

Yaşadığımız yeri Cennet gibi yapmadığımız sürece, gittiğimiz heryer Cehennem olur!

Nurhayat Volkan

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »