Almanya Nükleer Enerji’ye Stop Dedi

Almanya Nükleer Enerji’ye Stop Dedi

ABONE OL
18 Nisan 2023 08:34
Almanya Nükleer Enerji’ye Stop Dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya stop dedi.

60 senedir nükleer enerji üretimi yapan Almanya, üretimi durdurdu. Halkın yarısı bu konuyu iyi olarak benimsedi fakat geri kalan yarısı bu konuda nükleer enerji santrallerinin kapanmasını istemiyor.

Almanya’nın aktif olan son üç nükleer santrali Cumartesi günü durduruldu. Böylece Almanya, nükleer enerji üretimine stop dedi.

Cumartesi ikindin saatlerinde, sırasıyla Aşağı Saksonya eyaletindeki Emsland, Bavyera eyaletindeki Isar 2 ve Baden-Württemberg eyaletindeki Neckarwestheim 2 santrallerinin faaliyetleri durduruldu.

Geç saatlerde durdurulan santrallerde son ana kadar elektrik üretimine devam edildi.

Çevre Bakanlığı bünyesindeki Nükleer Güvenlik ve Işın Koruma Bölümü’nün yöneticisi olan Gerrit Niehaus, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, “Bizler hukuk ve yasalar çerçevesinde çalışıyoruz, dolayısıyla 16 Nisan’dan itibaren üretime devam edilmesi hukuken bir suç teşkil ederdi” dedi.

Niehaus ayrıca, yasa çerçevesinde, işletmecilerin, nükleer santralleri mümkün olabildiğince hızlı biçimde boşaltmak ve sökmekle yükümlü olduğunu hatırlattı. Niehaus, “Bu, bir yandan sökme izni süreci ilerlerken diğer yandan bu yöndeki ilk adımların atılması gerektiği anlamına geliyor” diye konuştu.

Emsland santralini işleten Alman enerji devi RWE’nin Genel Müdürü Markus Krebber ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bölüm sona erdi” ifadesine yer verdi. Krebber, “Eğer Almanya ideal olarak 2030 yılına kadar kömür kullanımını da sona erdirmek istiyorsa, şimdi enerji güvenliğini garanti altına alabilmek için, yenilenebilir enerjilerin yanı sıra, hidrojen bazlı gaz santrallerinin inşasını mümkün olduğunca hızlı biçimde gerçekleştirmek için tüm gücümüzle çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Almanya’nın nükleer enerjiye veda etmesi nükleer karşıtlarınca çeşitli kentlerde sevinçle kutlandı. Neckarwestheim’da yüzlerce kişi “Kapatılma Festivali” adı verilen etkinlikte bir araya geldi. Münih’te ise Greenpeace ile çevre koruma konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Bund Naturschutz, “Nükleer Enerjiden Çıkış Festivali” adı verilen bir etkinlik düzenledi.

Söz konusu santrallerin kapatılmasıyla nükleer enerji üretimi sona erse de, Almanya’da onlarca yıldır süregelen nükleer tartışması bitmedi. Siyasi ve toplumsal tartışmalar, santrallerin kapatıldığı ana kadar sürdü.

Santrallerin faaliyetlerini sürdürmesi için çaba sarf eden, muhalefetteki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU), enerji krizinin sürdüğü mevcut küresel şartlar altında nükleer enerji üretiminden vazgeçilmesine karşı idi. Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) de, söz konusu santrallerin enerji tedarikinde yaşanacak acil durumlarda yeniden faaliyete geçirilmesi gerektiği görüşünü savunuyordu. Ancak bu, söz konusu tesislerin yeniden faaliyete geçirilmesi için aylar sürecek bir hazırlık gerektiğinden ötürü mümkün değil.

Yeşiller ise söz konusu adımdan son derece memnun. Almanya Çevre Bakanı ve Yeşiller üyesi Steffi Lemke, kısa süre önce, “Ülkemizde üç jenerasyon boyunca nükleer enerji kullandık. Bu çerçevede ürettiğimiz nükleer atıklar, gelecek 30 bin jenerasyon boyunca tehlike teşkil edecek” demişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »