Almanya Türkiye’den İşçi İstiyor!

Almanya Türkiye’den İşçi İstiyor!

ABONE OL
22 Haziran 2022 20:14
Almanya Türkiye’den İşçi İstiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Almanya’dan Bir Buçuk milyon kişiye İş, İmkanı.

Almanya’da işçi açığı 2 milyona yaklaştı. Bu sebeple Türkiye’den bir buçuk milyon kalifiye eleman talebi olduğunu belirtti.

Almanya, Türkiye’den kalifiye eleman istiyor. Almanya acilen eleman aradığı sektörleri açıklarken, ihtiyacın yoğun olduğu “gözde 10 meslek grubu” belli oldu.

Uzmanlık gerektiren alanlar da, işçi açığı olan Almanya, bu açığı kendi vatandaşlarından tamamlayamadı. Bu açık 2 milyon’a ulaşmaya başladı.

Ankara’nın acilen bu konuda bağlantılar yapması gerekiyor, son zamanlar da Almanya da ki işçi açığını duyan Suriyeli ve Afganlar, Almanya’ya gitmeye başladı. Almanya’ya giden Suriyeli ve Almanlar hemen çalışmaya başlıyorlar!

İNŞAAT SEKTÖRÜ

Birçok Türk firması Almanya’da inşaat ve emlak sektörüne girdi. Bunlar arsalar alıyor, imar iznine göre lüks evler ya da villalar yapıyor. Kimi eski evleri alıp tamir ediyor ve daire daire satıyor.

Su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci, Demirci, kaynakçı, gibi binlerce işçiye kolay vize veriliyor. Türk inşaat işçileri, bu alandaki uzmanları kolaylıkla getirebiliyor.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ

Bilgisayar programcıları, yazılımcılar, İngilizce- Almanca bilen bilgisayarcılar çok aranıyor. Bu kesimde ücretler oldukça dolgun ve en azı 4000 Euro brütten başlıyor.

Mavi Kart’la kısa süreliğine gelmek mümkün. İşiniz devam eder ve üç yılı aşkın süre aynı yerde çalışırsanız, Almanya’da sürekli oturum izni alıyorsunuz.

SAĞLIK SEKTÖRÜ

Doktor, hemşire ve sağlık personeline her zaman ihtiyaç duyuluyor. Yine en az A 2 ve tercihen B 2 düzeyinde Almanca gerekiyor.

Özellikle doktorların ileri düzeyde Almanca bilmesi şart. Bunlar, Almanya’dan iş garantisi ya da hastaneden davet alınca, kolayca vize çıkartabiliyor.

ULAŞIM VE HAVACILIK

Havaalanlarında yer personeli sıkıntısı yaşanıyor. Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), Türkiye’den 2 bin yer personeli alınabilmesi için yasanın esnetilmesini istedi.

Federal Çalışma Bakanlığı’na teklif sunulurken, yine A 2 düzeyinde Almanca bilgisi gerekiyor.

Yer personelinin Hava Yolu Birliği IATA’nın koşullarını taşıyan sertifika sahibi olması ve sicilinin temiz olması gerekiyor. Sadece Frankfurt’taki açığın 1200 kişi olduğu açıklandı… Aynı şekilde tecrübeli pilotlar da Almanya’da kolaylıkla iş bulabiliyor.

MEDYA, HUKUK, MÜHENDİSLİK, EĞİTİM

Bu alanlarda, Almanya’daki işyerlerinden ya da bürolardan, iş garantisi alanlar, yeterli düzeyde Almanca bilmeleri halinde gelebilecek.

Dil bilen öğretmenler de kısa sürede istihdama alınıyor. Önce stajyer öğretmen oluyorlar, iki yıl içinde de tam kadrolu öğretmenliğe geçiyorlar. Bunda diploma ve mesleki yeterliliğin kanıtlanması şart.

YATIRIM VE ŞİRKETLER

Almanya’ya 500 bin Euro’nun üzerinde yatırım yapacağını kanıtlayanlar, şirket kuranlar, bunların yöneticileri rahat vize alıp gelebiliyor. Buradaki tek önemli kıstas, Almanya’ya yük olmamak ve kazanç sağlayabileceğini göstermek. Yatırımcılara her zaman kapılar açık.

ALTIN -GÜMÜŞ İŞLEMECİLERİ

Bunlar dışındaki birçok sektörde uzman olanlar da, örneğin altın-gümüş işlemeciliği gibi ya da aranan el sanatlarında yetkin olanlar, “uzmanlıklarını kanıtlarlarsa” davet edilmeleri şartıyla vize alabilecekler..

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »