Son Dakika, Almanya ve Avrupa Türkiye’ye Vize Ambargosu mu Uyguluyor?

Türkiye, Milyon sayıda turist'e ve göçmen'lere ev sahipliği yaparken, Avrupa ve Almanya ne demek istiyor? Bize verilmek istenen mesaj nedir?

Almanya’ya gitmek için Vize başvurusu yapan on Türk’e olumsuz cevap geldi.

Berlin yetkilileri, aralarında tanınmış sanatçıların, milli sporcuların, profesörlerin, iş insanlarının olduğu vatandaşlarımızın birçoğunu geri çevirdiği belirtiliyor.

Tepkiler karşısında ileri sürülen gerekçelerin yetersizliği ise akıllarda ‘vize pazarlık kartına mı dönüştürülmek isteniyor, sorusuna yer verdi.

Akıllarsa ki soru, Niçin Almanya red veriyor?

Türkiye’den yapılan Schengen başvurularında patlayan ret oranları çoğalıyor.

Bir çok Avrupa ülkesinin başvuruları geri çevirme oranı iki misli oldu.

Onur Akın ve Volkan Konak gibi sanatçılar konserlerini iptal etmek zorunda kalırken, Vakıfbank’ın iki Türk antrenörüne Avrupa Voleybol Şampiyonası öncesi vize verilmemesi de ‘Retlerin bir dayanağı yok’ tepkilerini getirdi.

Vize başvurularını en çok geri çeviren ülkelerden biri ise Almanya oldu.

Berlin, 2022’de 223 bin talepten 48 binini onaylamadı.

Türkiye’de göçmen sayısının arttığı bu dönemlerde, Avrupanın tam tersi bir hamle yapması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Neden Türkiye’ye yabancılar kolay vize alabiliyorlar?

Avrupa Ülkeleri niçin Türklere karşı, özellikle sert bir politika izliyor?

Ankara’nın çözüme dönük çabası karşılıksız bırakılırken Batılı hükümetler, pandemi sonrası yoğunluk ve iltica taleplerinin artışı gibi gerekçeleri ileri sürdü.

Almanya’da sivil toplum kuruluşlarından, Üniversitelerden.. v. b.. şahsi davet alan akademisyenlerin ve ilkokul gezi gruplarının bile geri çevrilmesi ‘Kriterler neye göre belirleniyor, sorunu akıllara getirdi ve gündem oldu.

Retlerin, Avrupa da kaçak göçmenlere çözüm çabasının arttığı dönemde gelmesi de dikkat çekti.

Red alanların çoğu, akademisyenler, iş insanları, turizm sektöründen, öğrenciler, çok sayıda Türk vatandaşlarından oluşmaktadır.

Bunlardan, tanınmış kişiler olarak bilinen; Sanatçılardan Volkan Konak, Onur Akın, eski A Milli Voleybol Takımı başantrenörü Giovanni Guidetti, dört ülkenin ev sahipliğinde düzenlenecek olan CEV Avrupa Şampiyonası’na gitmek için Sırbistan’a başvuruda bulunan iki yardımcı Türk antrenörüne vize verilmediğini açıkladı.

 

Başa dön tuşu
Translate »