Almanya’da bu 12 nokta, vergilerinizi beyan ederken paranızı geri almanıza yardımcı olacaktır

Almanya’da bu 12 nokta, vergilerinizi beyan ederken paranızı geri almanıza yardımcı olacaktır

ABONE OL
19 Şubat 2024 13:00
Almanya’da bu 12 nokta, vergilerinizi beyan ederken paranızı geri almanıza yardımcı olacaktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mali ipuçları: Bu 12 nokta, vergilerinizi beyan ederken paranızı geri almanıza yardımcı olacaktır

 

Her ay bordro vergisi doğrudan çalışanın maaşından kesiliyor ve işveren bu ödemeleri vergi dairesine iletiyor. Ancak işveren, çalışanların vergi yükümlülüğünü azaltabilecek hangi kişisel harcamalara maruz kaldıklarını bilmiyor. Bu vergi azaltıcı harcamalar hakkında bilgi sahibi olunmadan, gerçekte gerekenden daha fazla vergi ödenebilir.

 

Çalışanların bir yıl sonra vergi beyannamelerini almaları ve vergi yüklerini azaltabilecek hangi harcamaların yapıldığını vergi dairesine bildirmeleri daha da önemlidir. Ödenen fazla vergileri iade etmenin tek yolu budur. Bazı yaşam olayları geri ödemeyi özellikle olası kılmaktadır. Size bunların ne olduğunu göstereceğiz:

 

1. Evlilik veya hemcins birlikteliğinin tescili

 

Evlenen veya hemcins birlikteliği kaydeden herkes, aynı yıl içinde ilk kez eş ayrılığı denilen haktan yararlanabiliyor. Vergi mükellefleri derneğine göre çoğu durumda bu, vergi yükünü azaltıyor.

Ortaklar ortak vergi beyannamesi sunar ve ortak değerlendirmeyi seçerler. Vergi dairesi ortakların gelirini toplam gelire ekleyerek bunu ikiye böler. Vergi yükü daha sonra toplam gelirin yarısına göre hesaplanır ve bu daha sonra iki katına çıkarılır. Düşük gelirlilerin daha az vergilendirilmesi nedeniyle bu durum vergi avantajı sağlayabilmektedir.

Taxfix vergi start-up’ından Florian Machnow, ortaklar arasındaki gelir farkı ne kadar büyük olursa, ortak değerlendirmenin o kadar değerli olacağını söylüyor. Ancak her ikisinin de aynı parayı kazanması durumunda vergi yükünde bir değişiklik olmaz.

 

2. Yıl içinde bir faaliyete başlamak

 

İster işsiz olun, ister ücretli izin alıyor olun, ister eğitimden sonra ilk kez işe başlıyor olun, örneğin: Yılın yalnızca bir kısmında çalışıyorsanız, genellikle uygun bir vergi iadesi bekleyebilirsiniz.

Gerekçe: Mükellefler Derneği’ne göre aylık ücret ödenirken, ücretlerin yıl boyunca akacağı varsayılıyor. Ödenen vergi de buna bağlı olarak yüksektir. Ancak, yıllık maaşın yalnızca bir kısmını alan herkesin yıllık geliri önemli ölçüde daha düşük ve dolayısıyla beklenenden daha düşük bir vergi yüküne sahip oluyor.

 

Kaynak: chip.de/news

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »