Almanya’da “Yeşiller Partisi”  5 Yıl Önce ki Seviyesine  Geriledi!

Almanya’da “Yeşiller Partisi” 5 Yıl Önce ki Seviyesine Geriledi!

ABONE OL
21 Temmuz 2023 11:43
Almanya’da “Yeşiller Partisi”  5 Yıl Önce ki Seviyesine  Geriledi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şuan İktidarda olan, Yeşiller Partisi beş yılın en düşük seviyesine geriledi

Pazar günü bir federal seçim olsa Almanların sadece yüzde 13’ü Yeşiller’e oy verirdi. ARD Almanya eğiliminden de görülebileceği gibi, en güçlü güç açık farkla Birlik, ikinci en güçlü güç ise AfD olacaktır .

ARD Almanya trendinin Pazar sorusunda Yeşiller, beş yılın en düşük onay notuna geriledi. ARD sabah dergisi için yapılan bir ankete göre, bu Pazar günü bir federal seçim olsaydı, parti oyların yalnızca yüzde 13’ünü alabilirdi.

Dolayısıyla Birlik yüzde 28’e, AfD yüzde 20’ye ve SPD yüzde 18’e gelmeye devam edecekti. FDP yüzde yediye güvenebilirken, sol artık Federal Meclis’te yüzde dörtle temsil edilmeyecek.

Su sıkıntısıyla ilgili büyük endişe

1235 katılımcıya su sıkıntısı da soruldu. Ankete katılan on kişiden yedisi (yüzde 72), birçok ormanın gelecekte iklim değişikliği nedeniyle kuruyabileceğinden endişe ediyor. Yüzde 63’ü tarım için yetersiz su olabileceğine inanıyor ve yüzde 55’i de içme suyu kıtlığı olabileceğinden endişe ediyor. Nisan 2022’deki son ankete kıyasla ruh hali pek değişmedi.

Dünya Kupası’na oldukça temkinli ilgi

Katılımcılara ayrıca Çarşamba günü başlayan Dünya Kupası hakkında da sorular soruldu – ancak Dünya Kupası ateşi hala sınırlı. Neredeyse dörtte biri (yüzde 24) turnuvaya güçlü veya çok güçlü bir ilgi gösterdi. Büyük bir çoğunluk ise Dünya Kupası ile daha az ilgileniyor (yüzde 28) veya hiç ilgilenmiyor (yüzde 47).

Erkeklerde faiz yüzde 28 ile kadınlara göre yüzde 20’den daha yüksek. Yaş açısından da farklılıklar var, 65 yaş üstü katılımcılar oyunlara çok ilgi duyduklarını söylüyorlar (yüzde 35). Ancak, genç insanlar arasında daha az ilgi var.

Kaynak: Tagesschau.de

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »