Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaletinde “Gezelim Görelim”

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaletinde “Gezelim Görelim”

ABONE OL
7 Ağustos 2023 22:59
Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaletinde “Gezelim Görelim”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baden Württemberg Gezi Rehberi

Baden Württemberg eyaleti, Almanya’nın güneybatısında İsviçre ve Fransa sınırda bulunan bir eyalet. Bu eyalet Almanya’nın en zengin eyaletlerinden biri. Uygun bilet bulabileceğiniz bir bölge olması da Baden Württemberg’i gidilmesi gereken destinasyonlardan biri yapıyor. Başkenti Stuttgart olan eyaletin diğer önemli şehirleri; Konstanz, Freiburg, Mannheim, Tübingen, Heidelberg ve Kalsruhe. Otomobil endüstrisinin önemli firmaları yine bu eyalette yer alıyor.

Gezilecek Yerler

Ülkenin en yeşil eyaleti de olan Baden Württemberg, Karaorman için bile gidilebilecek bir yer. Burası büyük bir şehir ancak karmaşadan, kalabalıktan uzak. Almanya’nın tarihi yapılarını ve dokuyu görmek için, doğal güzellikleri seyretmek için, merkezden uzak ama birbirinden güzel küçük köyleri keşfetmek için mutlaka Baden Württemberg’e gidin.

Yeni Saray (Neues Schloss)

18. yüzyılda barok tarzda inşa edilen saray, Stuttgart’ın en önemli tarihi yapılarından biri. Saray II. Dünya Savaşı’nda yoğun bombardımana maruz kalsa da geçirdiği restorasyonla gücünden ve saygınlığından bir şey kaybetmemiş. U şeklinde inşa edilen saray, dışıyla olduğu kadar içiyle de görülmeli. Sarayın önünün yarım milyon kişilik festivallere mekân olduğunu belirtelim.

Eski Kale (Altes Schloss)

10. yüzyılda yapılan kale, Orta Çağ’ın atmosferini hissetmek için gidilebilecek en güzel yerlerden biri. Bugün müze olarak kullanılan kale, farklı temalardan zengin bir koleksiyona ve çocuklara özel müzeye sahip.

Stuttgart Sanat Müzesi

2005 yılında açılan müze, camlı küp yapısıyla dikkat çekiyor. Müzede 15 binden fazla eser bulunuyor. Şehir merkezinde olması sebebiyle buraya gelirseniz mutlaka uğramanız gereken müzelerden biri.

Wilhelma Hayvanat Bahçesi

1853 yılında hanedanlığın yazlık bahçesi olarak inşa edilen yapı, 1919 yılında botanik bahçe olarak halka açılmış. O günden beri de bitki çeşitliliği ve farklı hayvan türleriyle Avrupa’daki en güzel hayvanat bahçesi ve botanik bahçesi örneklerinden biri.

Mercedes-Benz Müzesi

Mercedes-Benz markasının tarihinin sergilendiği bu müze, otomobil tutkunu olmasanız da ziyaret etmeniz gereken bir yer. Mimarisiyle ve sunduğu deneyimle Mercedes-Benz müzesi Stuttgart’ın en önemli müzelerinden biri.

Konstanz

Tarihi şehir merkezinde gezdikten sonra, katedralin kulesine çıkıp şehir ve göl manzarası izleyebilirsiniz. Bu yukarıdan bakış size yetmediyse Konstanz Gölü’ne vapur gezisi yapabilir, Mainau Adası’na gidebilirsiniz. Ayrıca gölde yüzebilir, deniz bisikletiyle gezebilirsiniz. Bodensee Therme termal havuz ve spa deneyimi için, Sea Life Akvaryumu su canlılarının hayatına tanıklık için görülebilir.

Freiburg

Üniversite kenti olmasının getirdiği hareketlilikle dikkat çeken Freiburg, Karaorman bölgesinde yer alıyor. Tramvay dışında taşıt kullanılmayan eski şehir bölgesindeki turdan sonra Münster yani Freiburg Katedrali’ni görebilir, Markthalle kapalı pazardan alışveriş yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken dikkat edeceğiniz tek şey Bächle adı verilen yol kenarındaki küçük kanallara ayağınızın takılmaması olsun.

Mannheim

1760 yılında tamamlanan bugün büyük bölümü üniversite olarak kullanılan Mannheim Sarayı’nı, şehrin simgesi olan Su Kulesi’ni, Almanya’nın en eski yerel tiyatrosu olan Mannheim Devlet Tiyatrosu’nu, Güney Almanya’nın en büyük müzesi Reiss-Engelhorn’u, 65 metre uzunluğundaki Hıristiyan Kilisesi’ni, gökyüzündeymiş gibi hissetmek için Planetarium’u, biraz soluklanmak için Herzogenriedpark’ı ve Luisenpark’ı mutlaka görün.

Marktplatz Meydanı, tarihi yapıları, yemyeşil parklarıyla Tübingen yolunuz düşmesi gereken şehirlerden biri. Almanya’nın en romantik kenti olarak anılan Heidelberg, II. Dünya Savaşı’nda bombalanmamış tek Alman şehri. Bu sebeple tarihi dokusunu fazlasıyla koruyor. Kaleleriyle, köprüleriyle burada göreceğiniz çok şey var. Kalsruhe’de sarayı gördükten sonra tramvayla çıkarak Turmberg’e ulaşabilirsiniz. Karlsruhe Piramidi ise fotoğraf çektirmek için gidebileceğiniz bir nokta. Özellikle akşam saatlerinde Platz der Grundrechte’de saatlerce yürüyüp civardaki tarihi yapıları keşfedebilirsiniz.

KAYNAK: birucak.com

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »