Kakabaveh; “Ben Türk Değilim Ki İademi İstiyorlar”

Kakabaveh; “Ben Türk Değilim Ki İademi İstiyorlar”

ABONE OL
6 Haziran 2022 20:16
Kakabaveh; “Ben Türk Değilim Ki İademi İstiyorlar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan, terör örgütlerine verdiği destek sebebiyle NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç’ten Kürt asıllı İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh’in Türkiye’ye iadesini istemişti.

Erdoğan’ın “PKK yandaşları İsveç’te meclise kadar girebiliyor” sözleriyle tepki gösterdiği Kakabaveh konu hakkında ilk kez konuştu.

NATO krizinin önemli isimlerinden biri olan Kakabaveh, “Ben İran asıllı bir Kürt vatandaşıyım. Türk değilim” sözleriyle Türkiye’den iadesinin istenemeyeceğini savundu.

Rusya’nın Ukrayna’yasaldırması sonrasında İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya yakınlaşması sonrasında Türkiye ile Batı bloğu arasında yaşanan gerilim devam ederken bütün gözler Cumhurbaşkanının Türkiye’ye iadesini istediği Kürt asıllı İsveçli siyasetçi Emine Kakabaveh’teydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kakabaveh’i kast ederek, Pkk yandaşları İsveç’te meclise kadar girebiliyor, orada konuşma yapıyor. Bizim NATO üyeliklerine evet dememiz mümkün değil” demişti.

“BEN TÜRK DEĞİLİM Kİ İADEMİ İSTİYORLAR”

Erdoğan’ın işaret ettiği ve son dönemde NATO krizinin kilit isimlerinden biri haline gelen İsveçli milletvekili Kakabaveh, konuya ilişkin ilk kez konuştu. Sözcü de yer alan habere göre Kakabaveh, “Ben İran asıllı bir Kürt vatandaşıyım. Türk değilim. Türkiye ile bir bağlantım yok. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’nda da görev yapıyorum” sözleriyle, Türkiye’den iadesinin istenemeyeceğini savundu.

7 Haziran’da ülkenin Adalet Bakanı Morgan Johansson için yapılacak güvensizlik oylamasında ret oyları çoğunlukta çıkarsa İsveç Başbakanı Magdalena Andersson istifa edeceğini açıklamış, istifasına engel olabilecek tek vekilin Kakabaveh olduğu açıklanmıştı. Adalet Bakanı’nın geçer oy alması için tek bir oy yeterken bağımsız olarak parlamentoda yer alan Kakabaveh’in oyu ile birlikte İsveç’te hükümet düşmekten kurtulabilir.

ABD merkezli Bloomberg’de yer alan haberde ise Kakabaveh’in kabineye destek vermesi sözüne karşılık Andersson’un partisinin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye daha fazla destek sözü aldığını da, konuyla ilgili bir açıklama yapan Kakabaveh, “Eğer anlaşmamız netleşirse ben bu güvensizlik oylamasına destek vermeyeceğim. Şu an hükümetten yanıt bekliyorum” dedi.

Salı günü yapılacak oylamanın ülke siyasetinin yanı sıra uluslararası ilişkiler için de kritik bir öneme sahip olacağı belirtiliyor.

Sondakika..com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »