Bölgesel terör sorunlarına rağmen Afrika Uluslar Kupası’nın güvence altına alınması

Bölgesel terör sorunlarına rağmen Afrika Uluslar Kupası’nın güvence altına alınması

ABONE OL
19 Şubat 2024 08:29
Bölgesel terör sorunlarına rağmen Afrika Uluslar Kupası’nın güvence altına alınması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABIDJAN, Fildişi Sahili – INTERPOL, Fildişi Sahili’nin Afrika Uluslar Kupası – CAN için güvenli bir ortam sağlamasına destek olmak amacıyla Batı Afrika’daki yüksek riskli terör bölgesine özel bir istihbarat destek ekibi gönderdi.

 

13 Ocak – 11 Şubat tarihleri ​​arasında Afrika Kupası, Abidjan, Bouaké, Korhogo, San Pedro ve başkent Yamoussoukro şehirlerinde mücadele etmek üzere 24 milli futbol takımını Fildişi Sahili’ne getiriyor.

Etkinliği Fildişi Sahili’ne seyahat eden üç milyon hayran için mümkün olduğunca güvenli hale getirmek amacıyla yerel polis, ön saflardaki görevlilerin sınır kontrol noktalarında tehlikeli kişileri tespit etmek için ihtiyaç duydukları küresel INTERPOL araçlarına sahip olmalarını sağlamak amacıyla INTERPOL ile birlikte çalışıyor.

 

INTERPOL uzman ekibi, gelen tüm uçuşlar için yolcu manifestolarını INTERPOL’ün suç veritabanlarına karşı çapraz referanslamak üzere Fildişi Sahili ulusal polisiyle birlikte çalışıyor. Amaç, uçuş sırasında şüpheli suçluları tespit etmek ve Fildişili yetkililerin INTERPOL’ün veritabanlarında listelenen kişileri vardıklarında yakalamasına olanak tanımaktır.

Fildişi Sahili, aşırıcı terörist grupların sıklıkla çatıştığı Sahel bölgesinin yakınında yer alıyor. CAN sırasında Fildişi Sahili’ne yayılmayı önlemek için ülke genelinde polis, şüpheli teröristlerin kayıtlarına karşı biyometrik kontroller yapacak donanıma da sahip oldu.

 

Fildişi Sahili Ulusal Polis Müdürü General Youssouf Kouyate şunları söyledi:

 

“Yüksek profilli spor etkinlikleri, küresel çapta önemli bir ilgi görüyor ve bu etkinlikler, korku yaymak isteyen terörist gruplar için büyük hedefler haline geliyor. Taraftarların, oyuncuların ve destek personelinin güvenliğinin sağlanması, mutlaka ulusal sınırların ötesine geçmesi gereken karmaşık güvenlik operasyonlarını içerir.

“INTERPOL’ün bu etkinlik için Fildişi Sahili’ne verdiği kapsamlı destek, futbol keyfinin güvenlik tehditleri tarafından gölgelenmemesini sağlıyor.”

 

INTERPOL’ün Polis Hizmetleri İcra Direktör Vekili Cyril Gout şunları söyledi:

 

“Afrika Uluslar Kupası’na ev sahipliği yapmak muazzam bir görev, ancak 196 ülkede kolluk kuvvetlerinin oluşturduğu güçlü küresel polis ağının önemli bir parçası olan Fildişi Sahili, bunu güvenli hale getirme konusunda yalnız bırakılmadı.

“Güçlü uluslararası polis işbirliği sayesinde Fildişi Sahili polisi, Fildişi Sahili’nin yerel topluluklarından uluslararası konuklara kadar herkesin güvenliğini sağlamak için küresel kaynakları ve uzmanlığı birleştiren daha büyük bir kolluk kuvvetleri ailesinin önemli bir bileşenidir. ”

Fildişi Sahili’nin ulusal polis gücünün bir parçası olan Abidjan INTERPOL Ulusal Merkez Bürosu (NCB), CAN’ın taraftarlar için güvenli bir yer haline getirilmesinde de stratejik bir rol oynuyor.

Ülkeyi güvende tutmaya yönelik uzun vadeli bir stratejinin parçası olarak NCB, polisin ülkeye girmeye çalışan suçluları tespit edip durdurabilmesi için deniz, hava ve kara sınırlarının Afrika Kupası öncesinde INTERPOL sistemlerine bağlanmasını sağladı.

NCB, INTERPOL’ün suç veritabanlarını kullanma konusunda ülke çapındaki memurlara eğitim verdi ve sahadaki potansiyel suçluları tespit etmek için stadyum güvenliğini mobil cihazlarla sağladı. Ayrıca ulusal, bölgesel ve küresel veritabanlarına karşı kapsamlı veri çapraz kontrollerini kolaylaştırmak için WAPIS ile birlikte çalıştı.

Batı Afrika Polis BilgileriYönetim Sistemi (WAPIS)

 

WAPIS, Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor ve bölgesel güvenliği artırmak amacıyla INTERPOL tarafından uygulanıyor. Polis kuvvetlerine ulusal ve bölgesel veritabanlarına gerçek zamanlı erişim sağlar, böylece ön saflardaki görevliler suç ve suçluları hızlı bir şekilde tespit edebilir.

Kapsamlı bilgi sistemi, potansiyel tehditlerin hızlı ve etkili bir şekilde tanımlanmasını ve izlenmesini sağlayarak, kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliğini artırarak ve etkinlik sırasında ortaya çıkan güvenlik endişelerine verilen yanıtları iyileştirerek güvenliğin korunmasına yardımcı olur.

Bölgesel e oluşturmauzmanlık

 

INTERPOL, CAN’dan önce yerel kolluk kuvvetleri ve güvenlik personeli için INTERPOL veritabanlarına ve küresel kolluk kuvvetleri topluluğuyla istihbarat paylaşımının önemine odaklanan özel eğitim oturumları düzenledi.

Bu tür etkinliklerde dijital altyapıya olan bağımlılığın artmasıyla birlikte INTERPOL, iletişim ve operasyonel ağların güvenliğini sağlayarak siber güvenlik konusunda da destek sağladı.

INTERPOL, istihbarat paylaşımı, veri tabanı erişimi, uzman danışmanlığı, eğitim, operasyonel destek, sınır yönetimi ve dünya çapında 196 ülkedeki polis güçleriyle istihbarat paylaşımı dahil olmak üzere çeşitli yollarla yüksek profilli etkinliklerin daha güvenli hale getirilmesinde bir ülkeye yardımcı olabilir.

 

Kaynak: www.interpol.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »