Çoban Keçisini Ararken, En Eski Tarihi Ortaya Çıkardı

Çoban Keçisini Ararken, En Eski Tarihi Ortaya Çıkardı

ABONE OL
19 Mayıs 2022 13:52
Çoban Keçisini Ararken, En Eski Tarihi Ortaya Çıkardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin de kayalıklardan düşen keçiyi arayan sahibinin fark ettiği kaya üzerindeki insan ve hayvan tasvirlerinin yer aldığı bölgeyi keşfetti.

Mersin’nin Erdemli ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Arslanlı köyünün eski yerleşim yerine yakın vadi üstündeki kayalıklarda hayvanlarını otlatan yöre sakinlerinden Osman Erdoğan’ın bir keçisi aşağıya düştü. Keçiyi aramaya vadinin yamacına inen Erdoğan, mağara içerisinde boyalarla çizilmiş resimleri görmesiyle tarihi yeri buldu.

3 yıl önce yaşanan bu olayı o tarihlerde emekli tarih öğretmeni Ahmet Refik Erdem ve beraberindekiler yerinde görüp konu hakkında birçok araştırması bulunan Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi TDK Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof.Dr. Cengiz Alyılmaz’a durumu iletti.

Türk Dil Kurumu (TDK) Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, yüzey araştırması yaparken, merak eden onlarca kişi de bölgeyi görmeye gitti.

Karayolundan sonra yaklaşık 1 kilometrelik patika, yamaç ve kayalık yoldan ulaşılan bölgeyi de duyan ancak görmeyen onlarca kişi de giderek merakını giderdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »