Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde

Fakat bu herkes için geçerli olmayacak.

“5.400 gün prim” iş gününü tamamlayan, erken emekli olmak isteyen ve bazı şartları emekliliğe uygun olan vatandaşlara müjde.

Erken emeklilik durumu, herkes için geçerli olmayacak. Erken yaşlanan veya vaktinden önce yaşlanarak çalışma hayatında kalma konusunda sıkıntı yaşayan çalışanlara belirli şartları taşımaları durumunda erken emeklilik imkanı veriliyor.

Erken yaşlanma, nedir?

Erken yaşlanma sebebi ile emekli olmak isteyenlerin SGK’ya başvurup erken yaşlandığını iddia ederek emekli olmaları tabiki de mümkün değil. Erken yaşlanma esasında bir sağlık sorununun olması gerekiyor. Buna göre dikkat, algı, kavrama, hafıza gibi işlevlerde kayıp yaşanması şartı bulunuyor.

Erken yaşlanmanın çeşitli sağlık branşlarında sağlık kurulu raporları ile tespit edilmesi gerekiyor. Bu tespit ise bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Kurulu tarafından gerçekleştiriliyor.

Erken yaşlandığına karar verilen çalışanlar 55 yaş ve 5400 prim günü şartları ile erken emekli olma imkanına sahip oluyorlar. Bu şartları yerine getiren çalışanlar hemen emekli edilip emekli maaşına bağlanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Translate »