Almanya da Havası En Temiz Şehir Seçildi

Almanya da Havası En Temiz Şehir Seçildi

ABONE OL
5 Mart 2024 17:09
Almanya da Havası En Temiz Şehir Seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hava kirliliği, dünyanın birçok yerinde insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ancak Almanya’da yaşayanlar, temiz havanın keyfini çıkarabilecekleri bazı şehirler olduğunu bilmekten memnun olabilirler.

 

Avrupa Çevre Ajansı’nın (AÇA) verilerine göre, Almanya’daki şehirler arasında hava kalitesi en yüksek olan şehir Göttingen. Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan bu şehirde, ince toz kirliliği metreküp hava başına ortalama 7,4 mikrogram. Bu değer, AÇA’nın “orta” olarak nitelendirdiği hava kalitesi kategorisine giriyor.

 

Göttingen’i takip eden diğer Alman şehirleri ise Freiburg im Breisgau, Villingen-Schwenningen, Hannover ve Kaiserslautern. Bu şehirlerde de ince toz kirliliği metreküp hava başına 10 mikrogramın altında. Bu şehirlerin ortak özelliği ise yeşil alanların çok olması ve ulaşım sektöründeki emisyonların azaltılması için alınan önlemler.

 

 

Almanya’daki hiçbir şehir hava kalitesi açısından “iyi” olarak değerlendirilmese de, hiçbirinin de “kötü” veya “çok kötü” kategorilerine girmemesi olumlu bir durum. Ancak bazı büyük şehirler, örneğin Köln, Münster veya Mannheim, ölçüm istasyonu veya veri eksikliği nedeniyle AÇA’nın değerlendirmesine dahil edilmemiş.

 

Avrupa genelinde ise en iyi hava kalitesine sahip şehir İsveç’in Umeå kasabası. Bu küçük yerleşim yerinde ince toz kirliliği metreküp hava başına sadece 3,7 mikrogram. Umeå, aynı zamanda Avrupa’nın en yeşil şehri olarak da bilinmekte.

 

Kaynak : https://panorama-news.de/gundem/cigerleriniz-bayram-edecek-iste-almanyada-havasi-en-temiz-sehirler/

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »