İnsan Sanatı, Nihat Aytürk

İnsan Sanatı, Nihat Aytürk

ABONE OL
8 Temmuz 2022 15:09
İnsan Sanatı, Nihat Aytürk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağışlayıcı (Affedici) Olmak

Bağışlama (affetme) geçmişi silmektir. Bağışlanan kişi arın mış, bağışlayan kişi sıkıntıdan kurtulmuş olur. Bağışlamadan sonra iletişim ve ilişkiler yeniden başlar; arkadaşlık ve dostluk yeniden kurulur. Böylece iki taraf da kazanmış olur.

Mevlâna; “Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar.” demiştir. Affetmekle yapılan hatalar düzeltilir, yapılacak hatalar önlenmiş olur. Affetmediğinizde kindar olursunuz, kin içinizi kemirir, kendinize zarar verirsiniz. En kötüsü, affetmediğiniz kişi de size kin besler, düşman olur ve kötülük eder.

Bu yüzden affetmek fazilettir. Ünlü yayımcı yazar Naci Kasım; “Nefret kolaydır, affetmek zordur. Zor olanı başarmak fazilettir.” demiştir. Bu yüzden Türk örfünde affetmek büyüklüktür. Affedildiğinizde ne kadar se vindiğinizi hatırlayın. Siz de affederseniz sevilir ve sayılırsınız. Af fetmezseniz hem düşman kazanırsınız hem kaybedersiniz.

Şeyh Sâdi ünlü eseri Gülistan’da bir olay anlatır:

Bir adam işlediği suç nedeniyle ölüme mahkûm edilir. İdam edilmek üzeredir. Devrin padişahı vezirleriyle beraber olayı izler. O sırada adam padi şaha küfretmeye başlar. Padişah anlamaz, vezirlerinden birine sorar. Vezir: “Suçlu tövbe ediyor, size uzun ömürler diliyor.” der. Padişah memnun olur, adamı affeder. Ertesi gün o veziri kıskanan başka bir vezir; “Padişahım, vezir kulunuz dün size yalan söyledi. Suçlu tövbe etmedi, size kötü sözler söyledi.” der. Padişah: “Be adam! O yalan söyledi bir adamın hayatını kurtardı. Sen doğru söylemekle ne kazandın?” der (Osmay, 1985: 148).

Şems-i Tebrizi’nin şu güzel öğüdünü hiç unutmayın: “Sana affedilmeyecek kadar büyük hata yapan birine ceza vermek istiyor san; onu bütün kalbinle affet.” İşte ispatı: ABD Başkanı Biden TV’de Rusya Devlet Başkanı Putin için; “O katildir” dedi. Putin ertesi gün TV’de harika bir cevap verdi: “Ona sağlıklar diliyorum” (17.03.2021. N. A.).

ABD’de birbirine kırgın olan 260 kişi, affetmenin sağlığa ya rarları konusunda eğitilirler. 45 gün sonra yapılan araştırma sonu cunda, kırgın oldukları kişileri affedenlerin nabızlarının normale döndüğü, boyun ve sırt ağrıları ile yorgunluk, baş ağrısı, baş dönme si ve stres gibi şikâyetlerin azaldığı; kendilerini daha mutlu, huzurlu ve enerjik hissettikleri tespit edilmiştir.

Barışık Olmak. Kimseye Dargin Olmamak ve Kin Tutmamak

İnsanlara küsmek, darılmak ve kin tutmak başta ruh sağlığına aykırıdır. Çünkü küsmek ve darılmak insanda kin ve düşmanlık duygusu yaratır. Bu nedenle kişi kin, nefret, dargınlık ve düşman lik gibi olumsuz duygular beslememelidir. Hz. Muhammed: “Müs lüman’ın dargınlığı tülbent kuruyuncaya kadardır. ” buyurmuştur.

Bir insana gücenebilir, kırılabilir, kızabilirsiniz ama küsme meli, kin gütmemelisiniz. Küsmek ve kin gütmek düşman kazan maktır. Kızılderili Atasözüdür: “Bir düşman çok, bin dost azdır.”

Kızdığınız ve kırıldığınız birine küsmek ve kin gütmek yerine mesafeli olmak en iyisidir. Çünkü insanlar dargın olduklarında birbirlerine zarar verirler. Benjamin Franklin; “Herkese karşı kibar ve saygılı, çoğu kişiye karşı samimi, az kişiyle dost ol; fakat kim seyle düşman olma.” demiştir. Ünlü düşünür Şems-i Tebrizi de; “Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.” demiştir. Bu yüzden kimseyle küs ve dargın olmayın; herkesle barışık olun. Barışık olanlar dost ol masalar da birbirlerine zarar vermezler.

İnsanlara İyi Örnek Olmak

Kişi, statüsü (makamı, unvanı) ile değil; düzenli, düzeyli ve özenli yaşamı; olumlu davranışları ve yararlı çalışmalarıyla insan lara örnek olmalıdır. Örnek insan, toplumda ve iş hayatında sevi len, sözü dinlenen, saygı duyulan insandır. Bütün yöneticiler ve liderler, komutanlar, diplomatlar, din adamları, öğretmenler, sanat çılar ve yazarlar toplumda örnek olan, örnek alınan insanlardır.

İnsanların sizden beklediği, gerçekte sizin diğer insanlardan beklediklerinizdir. (Zühal Baltaş)

Yazan: Nihat Aytürk

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »