İnterpol 34 Ülke de Mali Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Kampanyası Başlattı

İnterpol 34 Ülke de Mali Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Kampanyası Başlattı

ABONE OL
27 Ağustos 2022 07:01
İnterpol 34 Ülke de Mali Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Kampanyası Başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LYON, Fransa – INTERPOL’ün Mali Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Merkezi (IFCACC), suç gelirlerinin hareketini kolaylaştırmak için para katırlarının yoğun kullanımını vurgulamak için geçtiğimiz haftalarda küresel bir bilinçlendirme kampanyası başlattı.

Para katırları, suçlular tarafından, genellikle farkında olmadan, kendi adlarına para transfer etmek ve yasadışı kârlarını aklamak için işe alınan kişilerdir.

Mayıs ayında, üye ülkelerine sağlanan operasyonel ve analitik desteğin bir sonucu olarak INTERPOL, kurbanların kişisel hesaplarını kendi hesapları gibi kullanmak için düzenli olarak kapsamlı yetkiler arayan para katır “çobanlarının” artan kullanımına ilişkin bir Mor Bildiri uyarısı yayınladı.

Kampanya hashtag’i, #YourAccountYourCrime, kamuoyuna hesaplarını güvende tutmaktan sorumlu olduklarını ve üçüncü bir taraf adına para taşımanın sonuçları olduğunu açıkça hatırlatır. İki haftalık kampanya (10-26 Ağustos 2022) sosyal medyada yayınlanacak ve dünya çapında 34 ülke tarafından desteklenecek.

Kampanya, aşağıdakileri keşfederek nasıl güvende kalınacağını ve suç döngüsünden nasıl çıkacağını açıklayacaktır: para katıştırma nasıl çalışır kurban olmaktan nasıl kaçınılır para kurcalama ile ilişkili riskler Çoğu durumda, para katırları, denetim izinden kaçmak için daha geniş dolandırıcılıkların bir parçası olarak işe alınır ve parayı orijinal suçtan daha da uzağa taşıyarak katmanlar ekler.

Daha bu hafta, uluslararası bir aşk dolandırıcılığı ağının şüpheli elebaşı, kovuşturmayla yüzleşmek üzere Gana’dan Japonya’ya geri döndü. Çöpçatanlık uygulamalarında sahte kadın profilleri kullanarak 400 milyon yen (3 milyon ABD Doları) dolandırdığı iddia ediliyor.

IFCACC tarafından desteklenen soruşturmanın bir parçası olarak polis, çoğu para katırları olan 15 suç ortağını daha tutukladı. INTERPOL Polis Hizmetleri İcra Direktörü Stephen Kavanagh şunları söyledi: “Suçlular para katırlarını işe almak için büyük çaba harcayacaklar, çünkü kendilerini yetkililerden uzaklaştırma ve tespitten kaçmada önemli bir rol oynuyorlar.

Para katır planları, istihdam, romantik ilişkiler veya yatırımlar olarak veya sadece bir arkadaşa yardım etmek olarak gizlenebilir. “Günün sonunda, bir başkası için, özellikle de sınırların ötesinde para taşımak riskli bir iştir. Suç ortağı olsun ya da olmasın, para katırları suç döngüsünü sürdürmeye yardımcı olur ve kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir” dedi.

Bu kampanya, INTERPOL’ün, geniş bir mali suç yelpazesini ele almak için kolluk kuvvetlerini geliştirerek küresel emniyet ve güvenliği güçlendirmeyi amaçlayan TORAID Projesi’nin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Japonya Hükümeti tarafından finanse edilmektedir.

Kaynak: www.interpol.int

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »