INTERPOL İcra Komitesi üyeleri, Örgütün Afrika ve Amerika’daki altı Bölgesel Bürosunu (RB) Gezdi.

INTERPOL İcra Komitesi üyeleri, Örgütün Afrika ve Amerika’daki altı Bölgesel Bürosunu (RB) Gezdi.

ABONE OL
21 Temmuz 2023 10:45
INTERPOL İcra Komitesi üyeleri, Örgütün Afrika ve Amerika’daki altı Bölgesel Bürosunu (RB) Gezdi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Ahmed Naser Al Raisi liderliğindeki INTERPOL İcra Komitesi üyeleri, Örgütün Afrika ve Amerika’daki altı Bölgesel Bürosunu (RB) gezdi.

Afrika’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Garba Baba Umar ve Afrika’dan sorumlu iki AK delegesi Anne-Marie Nainda ve Alaa Ragab, Başkan’a Kamerun, Fildişi Sahili, Kenya ve Zimbabwe’deki INTERPOL RB’lerine yaptığı ziyaretlerde eşlik etti (10-18 Şubat).

Amerika’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Valdecy Urquiza, günlük kolluk kuvvetleri destek faaliyetlerini ilk elden görmek için Başkan ile Arjantin ve El Salvador’daki RB’leri gezdi (14-20 Mart).

Son etapta Arjantin Polis Şefi ve AK’nin Amerika Delegesi Juan Carlos Hernandez, RB’nin Örgütün üç Komuta ve Koordinasyon Merkezinden birine ev sahipliği yaptığı Buenos Aires’teki heyeti karşıladı.

Başkan Al Raisi, “Bu, Yürütme Komitesinin üye ülkeleri ne kadar iyi desteklediklerini ve INTERPOL’ün Genel Sekreterliğin çalışmalarını denetlemekle görevli yönetim organı olarak bizim nasıl gerçek stratejik ve sürdürülebilir değişim sağlayabileceğimizi değerlendirmek için altı RB’nin tümüne ilk kez seyahat ettiği zamanlardan biri” dedi.

Kilit paydaşlarla etkileşim kurmak

Tur boyunca Başkan ve AK üyeleri, bölgenin en ivedi asayiş meselelerinden bazıları hakkında üst düzey görüş alışverişinde bulunmak üzere eyalet liderleri, güvenlik bakanları, başsavcılar, polis şefleri ve INTERPOL Ulusal Merkez Büroları (NCB) başkanları ile bir araya geldi.

Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Umar, “Uluslar arası suç hızla gelişiyor ve dünyanın dört bir yanındaki polis memurlarının topluluklarını gelecekteki tehditlere karşı korumak için en üst düzeyde donatılması kritik önem taşıyor” dedi.

Her RB’de, Başkan ve AK üyeleri ayrıca ilgili bölgedeki NCB’lerle, toplamda neredeyse 80 ülkede, zorluklarını dinlemek ve ek yardımın sağlanabileceği yolları belirlemek için sanal toplantılar düzenlediler.

Kilit sınır noktalarında INTERPOL’ün I-24/7 ağına erişimin genişletilmesi, her RB’de önemli bir tartışma konusuydu ve ülkeler, cephe görevlilerinin INTERPOL’ün suç veritabanları üzerinde anında kontroller yapmasına izin veren mobil teknolojiden yararlanmaya istekliydi.

Americas Urquiza Başkan Yardımcısı, “Bu tur, İcra Komitesine Bölgesel Büroların önemi hakkında gerçek bir fikir verdi ve Afrika ve Amerika’daki polisin küresel güvenliği desteklemek için gerekli beceri setlerine ve araçlara sahip olmasını sağlamaya yönelik devam eden çabalarımızın bir parçası olarak bir sonraki İcra Komitesi toplantısında bir tartışma alanı olacak” dedi.

Bir denetim organı

AK üyeleri, özellikle yeterince temsil edilmeyen ülkelerle ilgili olarak, kuruluşun işgücünün coğrafi ve cinsiyet çeşitliliğine daha fazla öncelik verilmesine yönelik 2022 INTERPOL Genel Kurulu kararına güçlü destek ifade ederken, çeşitlilik de gündemin üst sıralarında yer aldı.

Yürütme Kurulu, Genel Kurul kararlarının uygulanmasını ve Genel Sekreterliğin idare ve çalışmalarını denetlemekle görevli yönetim organıdır.

Komite üyeleri, kendi ülkelerindeki polis teşkilatının en üst seviyesinde yer alır ve Örgüte tavsiyelerde bulunmak ve rehberlik etmek için uzun yıllara dayanan deneyim ve bilgileri getirir.

Altı RB, Genel Sekreterlik yapısının bir parçasıdır ve her biri kendi özel bölgelerinde üye ülkelere polislik destek hizmetleri sağlar.

Kaynak: İnterpol.int

Lyon

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »