INTERPOL liderliğindeki operasyon büyüyen siber tehditleri hedef alıyor

INTERPOL liderliğindeki operasyon büyüyen siber tehditleri hedef alıyor

ABONE OL
4 Mart 2024 23:09
INTERPOL liderliğindeki operasyon büyüyen siber tehditleri hedef alıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SİNGAPUR – Kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarını hedef alan küresel INTERPOL operasyonunun bir parçası olarak yaklaşık 1.300 şüpheli IP adresi veya URL tespit edildi.

 

Eylül’den Kasım 2023’e kadar süren Synergia Operasyonu, ulusötesi siber suçların belirgin büyümesine, tırmanmasına ve profesyonelleşmesine ve yeni siber tehditlere karşı koordineli eylem ihtiyacına yanıt olarak başlatıldı.

Operasyon, 50’den fazla INTERPOL üyesi ülkeden 60 kolluk kuvvetinin katılımıyla gerçekleşti; memurlar ev aramaları gerçekleştirdi ve sunucuların yanı sıra elektronik cihazlara da el koydu. Bugüne kadar tespit edilen komuta ve kontrol (C2) sunucularının %70’i devre dışı bırakıldı, geri kalanı ise şu anda araştırılıyor.

 

Yetkililer 31 kişiyi gözaltına aldı ve 70 şüphelinin daha kimliğini tespit etti.

  • Kapatılan C2 sunucularının çoğu Avrupa’daydı ve burada 26 kişi tutuklandı.
  • Hong Kong ve Singapur Polisi sırasıyla 153 ve 86 sunucuyu kapattı.
  • Güney Sudan ve Zimbabve, Afrika kıtasında en fazla yayından kaldırılan ülke oldu ve dört şüpheli tutuklandı.
  • Bolivya, kötü amaçlı yazılımları ve bunun sonucunda ortaya çıkan güvenlik açıklarını tespit etmek için bir dizi kamu yetkilisini harekete geçirdi.
  • Kuveyt, mağdurları tespit etmek, saha araştırmaları yürütmek ve etkileri hafifletmek için teknik rehberlik sunmak amacıyla İnternet Servis Sağlayıcılarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı.

 

Synergia Operasyonu, uluslararası kolluk kuvvetleri, ulusal yetkililer ve özel sektör ortaklarının en iyi uygulamaları paylaşmak ve siber suçlarla proaktif bir şekilde mücadele etmek için işbirliği yaptığında siber güvenliğin ne kadar etkili olduğunu gösterdi. INTERPOL ve Gateway Partners Group-IB, Kaspersky, TrendMicro, Shadowserver ve Ad hoc ortağı Team Cymru, operasyon boyunca analiz ve istihbarat desteği sağladı.

 

INTERPOL Siber Suçlar Direktör Yardımcısı Bernardo Pillot şunları söyledi:

“Birden fazla ülke ve ortağın kolektif çabalarıyla elde edilen bu operasyonun sonuçları, dijital alanı korumaya yönelik sarsılmaz kararlılığımızı gösteriyor. Kimlik avı, bankacılık kötü amaçlı yazılımları ve fidye yazılımı saldırılarının ardındaki altyapıyı ortadan kaldırarak, dijital ekosistemlerimizi korumaya ve herkes için daha güvenli, daha emniyetli bir çevrimiçi deneyime bir adım daha yaklaştık.”

 

Katılan ülkeler:

Arnavutluk, Cezayir, Avustralya, Bangladeş, Belarus, Belçika, Benin, Bolivya, Bosna Hersek, Brezilya, Kamerun, Kanada, Çin, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Estonya, Esvatini, Fransa, Gürcistan, Yunanistan, Guyana, Hindistan, İrlanda, İsrail, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Maldivler, Mauritius, Moldova, Nepal, Nikaragua, Nijerya, Filistin, Polonya, Katar, Rusya, San Marino, Singapur, Güney Kore, Güney Sudan, İspanya, Sri Lanka, İsviçre, Tanzanya, Tayland, Tonga, Tunus, Türkiye, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay, Zimbabve.

 

Kaynak: www.interpol.int

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »