INTERPOL Mali Dolandırıcılık değerlendirmesi: Teknolojinin desteklediği küresel bir tehdit

INTERPOL Mali Dolandırıcılık değerlendirmesi: Teknolojinin desteklediği küresel bir tehdit

ABONE OL
28 Mart 2024 20:52
INTERPOL Mali Dolandırıcılık değerlendirmesi: Teknolojinin desteklediği küresel bir tehdit
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Organize suç grupları insan kaçakçılığı mağdurlarını ‘domuz kasaplığı’ dolandırıcılığı yapmak için kullanıyor

 

 

LONDRA, Birleşik Krallık – Küresel mali dolandırıcılığa ilişkin yeni bir INTERPOL değerlendirmesi, artan teknoloji kullanımının organize suç gruplarının dünya çapındaki kurbanları daha iyi hedeflemesine nasıl olanak tanıdığını vurguluyor.

 

Yapay Zekanın (AI), büyük dil modellerinin ve kripto para birimlerinin, kimlik avı ve hizmet olarak fidye yazılımı iş modelleriyle bir araya getirilmesi, gelişmiş teknik becerilere ihtiyaç duymadan ve nispeten düşük maliyetle daha karmaşık ve profesyonel dolandırıcılık kampanyalarıyla sonuçlandı. .

INTERPOL Küresel Mali Dolandırıcılık Değerlendirmesi’nin ardındaki analiz aynı zamanda, çağrı merkezlerinde zorla suç işlemek amacıyla, özellikle de kripto para birimleri kullanılarak aşk ve yatırım dolandırıcılıklarını birleştiren karma bir plan olan ‘domuz kasaplığı’ dolandırıcılığı gerçekleştirmek amacıyla insan ticaretinin küresel çapta yaygınlaştığına işaret ediyor.

 

 

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock şunları söyledi:

 

 

“Finansal dolandırıcılığın giderek arttığı bir salgınla karşı karşıyayız; bu durum bireylerin, genellikle savunmasız kişilerin ve şirketlerin büyük ve küresel ölçekte dolandırılmasına yol açıyor.

“Teknolojideki değişiklikler ve organize suçun ölçek ve hacmindeki hızlı artış, masum insanları, iş dünyasını ve hatta hükümetleri dolandırmanın bir dizi yeni yolunun yaratılmasına yol açtı. Yapay Zeka ve Kripto para birimlerinin gelişmesiyle birlikte, acil önlem alınmazsa durum daha da kötüleşecek.

“Finansal dolandırıcıların faaliyet gösterebileceği güvenli limanların olmaması önemli. Mevcut boşlukları kapatmalı ve sektörler arası ve sınırlar arası bilgi paylaşımının istisna değil, norm olmasını sağlamalıyız.

“Ayrıca mali suçların daha fazla rapor edilmesini teşvik etmemizin yanı sıra, daha etkili ve gerçek anlamda küresel bir tepki geliştirmek için kolluk kuvvetlerinin kapasite geliştirme ve eğitimine yatırım yapmamız gerekiyor.”

Rapor, Birleşik Krallık hükümeti tarafından Londra’da düzenlenen Mali Dolandırıcılık Zirvesi’nde Genel Sekreter tarafından tanıtılıyor.

Anahtar yüzgecidingler

 

Yalnızca kolluk kuvvetlerinin kullanımına yönelik olan raporun diğer önemli bulguları arasında şunlar yer alıyor:

  • En yaygın küresel trendler yatırım dolandırıcılığı, avans ödeme dolandırıcılığı, aşk dolandırıcılığı ve iş e-postasının ele geçirilmesidir.
  • Mali dolandırıcılık çoğunlukla, yüksek düzeyde yapılandırılmıştan gevşek bağlılığa kadar değişen, ortak suçlulardan oluşan bir ağ tarafından gerçekleştirilir.
  • Daha bilinçli ve etkili karşı stratejiler geliştirmek için veri toplama ve analizin güçlendirilmesine acil ihtiyaç vardır.

Küresel ölçekte artan bu suça etkili bir şekilde çözüm bulmak ve önemli bilgi boşluklarını kapatmak için raporun tavsiyelerinden biri, mali dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen fonların izini sürmek ve kurtarmak için çok paydaşlı, Kamu-Özel Ortaklıkları oluşturma ihtiyacıdır.

INTERPOL’ün Ödemelere Küresel Hızlı Müdahale (I-GRIP) ödeme durdurma mekanizmasının 2022’de başlatılmasından bu yana, Örgüt, üye ülkelerin büyük ölçüde siber destekli dolandırıcılıktan kaynaklanan 500 milyon ABD dolarından fazla suç gelirinin ele geçirilmesine yardımcı oldu.

Finansal Dolandırıcılıkta Bölgesel Eğilimler

 

Afrika

İş E-postasının Gizliliği, Afrika’daki en yaygın trendlerden biri olmaya devam ediyor, ancak domuz kesimi dolandırıcılığının kullanımı da artıyor. Batı ve Güney Afrika’da, kıtanın ötesindeki diğer bölgelerdeki mağdurları hedef alan bu tür dolandırıcılık vakaları tespit edildi.

Black Axe, Airlords ve Supreme Eiye’nin de aralarında bulunduğu bazı Batı Afrika suç grupları, ulusötesi düzeyde büyümeye devam ediyor ve aşk dolandırıcılığı, yatırım dolandırıcılığı, avans ücreti dolandırıcılığı ve kripto para birimi dolandırıcılığı gibi çevrimiçi mali dolandırıcılık konusunda kapsamlı becerilere sahip oldukları biliniyor.

 

Amerika

Amerika kıtasındaki en yaygın dolandırıcılık türleri kimliğe bürünme, romantizm, teknik destek, avans ödeme ve telekom dolandırıcılıklarıdır.

İnsan ticaretinin yol açtığı dolandırıcılık giderek büyüyen bir suç olgusu olmaya devam ediyor. INTERPOL’ün koordine ettiği operasyon Turquesa V Operasyonu , yüzlerce kurbanın mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya platformları aracılığıyla kandırılarak yatırım dolandırıcılığı ve domuz kesimi de dahil olmak üzere dolandırıcılık yapmaya zorlandıktan sonra bölge dışına kaçırıldığını ortaya çıkardı.

Commando Vermelho, Primeiro Comando da Capital (PCC) ve Cartel Jalisco New Generation (CJNG) gibi Latin Amerika suç örgütlerinin de mali dolandırıcılık komisyonuna karıştığına dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor.

 

Asya

Domuz kesiminde dolandırıcılık planları 2019’da Asya’da başladı ve COVID-19 salgını sırasında genişledi. Daha sonra Asya, bölgedeki daha fakir ülkelerdeki suç örgütlerinin ticari yapılara benzediği bir odak noktası haline geldi.

Asya’da son yıllarda artış gösteren bir diğer dolandırıcılık türü ise, faillerin mağdurları kredi kartı veya banka hesap bilgilerini ifşa etmeleri veya büyük miktarlarda para vermeleri için kandırmak amacıyla kolluk kuvvetleri veya banka yetkilileri gibi davrandıkları bir tür telekomünikasyon dolandırıcılığıdır.

 

Avrupa

Çevrimiçi yatırım sahtekarlıkları, kimlik avı ve diğer çevrimiçi mali dolandırıcılık planları, karı en üst düzeye çıkarmak için dikkatle seçilmiş hedeflere yöneldi. Cep telefonu uygulamaları da siber suçluların hedefi oluyor.

Bu çevrimiçi planlara dahil olan suç ağları, genellikle farklı dolandırıcılık türlerinin bir kombinasyonu olan karmaşık ve karmaşık işleyiş tarzları sergiler.

Ağırlıklı olarak Güneydoğu Asya’daki çağrı merkezlerinde gerçekleştirilen domuz kesimi de artıyor.

Kaynak : https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2024/INTERPOL-Financial-Fraud-assessment-A-global-threat-boosted-by-technology

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »