INTERPOL ve UNODC, Düzensiz Göç ve Sömürüden Çıkar Sağlayan Organize Suç Gruplarına Karşı Çabaları Hızlandıracak

Turquesa Projesi kapsamında INTERPOL ve UNODC, düzensiz göç ve sömürüden çıkar sağlayan organize suç gruplarına karşı çabaları hızlandıracak.

 

LYON, Fransa

INTERPOL veBirleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Amerika’da göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığıyla mücadele etmek için tasarlanmış yeni bir projenin başladığını duyurdu.

Önceki INTERPOL önderliğindeki operasyonların başarılı modeline dayanan “Project Turquesa” , göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığına tam bir adalet yaklaşımı sağlamak için her iki örgütün güçlü yanlarından yararlanacaktır.

Faaliyetlerinden milyarlarca dolar kazanan organize suç grupları ile Latin Amerika ve Karayip ülkeleri bu suçlar için menşe, geçiş ve varış bölgeleri olarak hizmet ediyor.

İnsan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığının erkekleri, kadınları ve çocukları farklı şekilde etkileyen, yüksek düzeyde toplumsal cinsiyete dayalı suçlar olduğu göz önüne alındığında, toplumsal cinsiyet konuları proje boyunca ana akım olarak ele alınacaktır. Ayrıca, kaçak göçmenlerin ve insan ticareti mağdurlarının haklarına tam saygı gösterilmesine özel önem verilecektir.

Boşlukları doldurmak

Müfettişler ve savcılar arasında artan işbirliği ihtiyacıyla birlikte güvenilir veri eksikliği, hem Amerika’da hem de dünya çapında bu suçları etkili bir şekilde ele alma becerisini engellemiştir. Örneğin, UNODC’nin İnsan Ticaretine İlişkin 2022 Küresel Raporu, insan ticaretinden mahkumiyet sayısının (TIP) 2020’de bir önceki yıla göre endişe verici bir şekilde yüzde 27 düştüğünü kaydetti.

Bunu ele almak için, Project Turquesa, Latin Amerika ve Karayip ülkelerindeki göçmen kaçakçılığı ve insan kaçakçılığının rotaları, eğilimleri ve işleyiş biçimlerinin anlaşılmasını geliştirmek için araştırmaların yanı sıra operasyonel ve stratejik analizler sağlayacaktır. Genellikle yakından ilişkili suçları soruşturma kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için hem savcılara hem de kolluk kuvvetlerine eğitim ve operasyonel adalet planları sağlanacaktır.

Bu arada, mevcut bölgeler arası ağlara ve araçlara teknik destek, yararlanıcı ülkelerdeki soruşturmacı ve savcıların ulusal ve bölgesel düzeylerde işbirliği yapma kapasitelerini artırmaya yardımcı olacaktır.

“INTERPOL’ün dört Turquesa operasyonu yaklaşık 800 kişinin tutuklanmasına, binlerce kurbanın kimliğinin tespit edilmesine ve 270 yeni soruşturmaya yol açtı. INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, bu eylemler sırasında UNODC ile güçlü işbirliği, bu ortak girişim için net bir sıçrama tahtası sağladı ve savunmasız toplulukları birlikte korumayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

UNODC İcra Direktörü Ghada Waly, “UNODC, insan ticareti ve göçmen kaçakçılığını sona erdirmek için bu ortak çabaya katılmaktan gurur duyuyor” dedi. “Latin Amerika, Karayipler ve ötesinde, kolluk kuvvetlerinin müdahalelerini geliştirmek, insan ticareti ağlarını ortadan kaldırmak ve mağdurlar için adaleti sağlamak için değerli teknik yardım ve kapasite geliştirme sağlıyoruz. Turquesa Projesi aracılığıyla INTERPOL ile güçlerimizi birleştirerek, bu ulusötesi zorluklara koordineli, küresel bir yanıt vererek ve kimseyi geride bırakmayarak bu desteği bir sonraki seviyeye taşıyabiliriz.”

Project Turquesa, Suçla Mücadele Kapasite Geliştirme Programı aracılığıyla Kanada Hükümeti tarafından finanse edilen iki buçuk yıllık bir girişimdir.

Kaynak: İnterpol. int

Fransa, Lyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Translate »