İnterpol Yapmış Olduğu Operasyonda, 300 milyon dolar ele geçirdi, 3 bin 500 şüpheli tutuklandı

İnterpol Yapmış Olduğu Operasyonda, 300 milyon dolar ele geçirdi, 3 bin 500 şüpheli tutuklandı

ABONE OL
17 Ocak 2024 12:38
İnterpol Yapmış Olduğu Operasyonda, 300 milyon dolar ele geçirdi, 3 bin 500 şüpheli tutuklandı
2

BEĞENDİM

ABONE OL
HAECHI IV Operasyonu, INTERPOL’ün dünya çapında polisin siber destekli dolandırıcılıkların artan karmaşıklığına çözüm bulmasını sağlamadaki kilit rolünü vurguluyor

 

LYON, FRANSA – Çevrimiçi mali suçlara karşı kıtalararası bir polis operasyonu, 34 ülkede yaklaşık 3.500 kişinin tutuklanması ve 300 milyon ABD Doları (yaklaşık 273 milyon Avro) değerinde varlığa el konulmasıyla sonuçlandı.

 

Altı aylık HAECHI IV Operasyonu (Temmuz-Aralık 2023) siber destekli yedi tür dolandırıcılığı hedef aldı: sesli kimlik avı, romantik dolandırıcılık, çevrimiçi seks şantajı, yatırım dolandırıcılığı, yasa dışı çevrimiçi kumarla bağlantılı kara para aklama, iş e-postası gizliliği dolandırıcılığı ve e- ticaret dolandırıcılığı.

 

Müfettişler, INTERPOL’ün, ülkelerin suçtan elde edilen gelirleri engellemek için birlikte çalışmasına yardımcı olan bir ödeme durdurma mekanizması olan Küresel Hızlı Ödeme Müdahalesi’ni (I-GRIP) kullanarak çevrimiçi dolandırıcılığı tespit etmek ve ilgili banka ve sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) hesaplarını dondurmak için birlikte çalıştı.

 

 

Filipinli ve Koreli yetkililer arasındaki işbirliği, Kore Ulusal Polis Teşkilatının iki yıl süren insan avının ardından yüksek profilli bir çevrimiçi kumar suçlusunun Manila’da tutuklanmasına yol açtı.

Yetkililer 82.112 şüpheli banka hesabını bloke ederek toplam 199 milyon ABD doları tutarında döviz ve 101 milyon ABD doları tutarında sanal varlığa el koydu.

 

“300 milyon ABD dolarının ele geçirilmesi şaşırtıcı bir meblağı temsil ediyor ve günümüzde ulusötesi organize suçun patlayıcı büyümesinin ardındaki teşviki açıkça gösteriyor. Bu, mağdurların birikimlerini ve zorlukla kazandıkları parayı temsil ediyor. Bu büyük yasa dışı servet birikimi, küresel güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturuyor ve dünya çapındaki ulusların ekonomik istikrarını zayıflatıyor.”INTERPOL Polis Hizmetleri İcra Direktörü Stephen Kavanagh

 

“HAECHI IV’ün tutuklamalardaki yüzde 200’lük artış, siber etkinliğe dayalı suçların ısrarlı mücadelesini gösteriyor ve bize tetikte olmamızı ve çevrimiçi dolandırıcılığa karşı taktiklerimizi geliştirmeye devam etmemizi hatırlatıyor; bu nedenle INTERPOL operasyonları bu kadar önemli. Başta Filipinler ve Kore’den meslektaşlarımız olmak üzere ilgili herkese teşekkür ederiz.”

 

Yatırım dolandırıcılığı, iş e-postasının ele geçirilmesi ve e-ticaret dolandırıcılığı, HAECHI IV’te araştırılan vakaların yüzde 75’ini oluşturuyordu.

 

Bir dizi VASP ile birlikte çalışan INTERPOL, ön saflardaki görevlilerin sınır ötesi organize suçla bağlantılı 367 sanal varlık hesabını belirlemesine yardımcı oldu. Üye ülkelerde polis mal varlıklarını dondurdu ve soruşturmalar sürüyor.

 

INTERPOL’ün Kore Ulusal Merkez Bürosu Başkanı Kim Dong Kwon şunları söyledi:

“En son suç eğilimlerinin ilerisinde kalmaya yönelik küresel çabaların operasyonel sonuçlarda önemli bir artışla sonuçlanması dikkat çekicidir.

“Suçlular, çağdaş eğilimler yoluyla yasa dışı çıkarlar elde etme çabalarına rağmen eninde sonunda yakalanacak ve gereken cezayla karşı karşıya kalacaklardır. Bunu başarmak için HAECHI Projesi sürekli olarak gelişecek ve kapsamını genişletecektir.”

 

HAECHI IV Operasyonu sırasında ülkeleri yeni ortaya çıkan dijital yatırım dolandırıcılığı uygulamaları konusunda uyaran iki Mor Bildirim yayınlandı.

Biri INTERPOL üyesi ülkeleri, Kore’de tespit edilen, büyük getiri vaadiyle Değiştirilemez Tokenların satışını içeren yeni bir dolandırıcılık konusunda uyardı; bu, geliştiricilerin aniden bir projeyi terk ettiği, kripto endüstrisinde büyüyen bir aldatmaca olan “hali çekme”ye dönüştü. ve yatırımcılar paralarını kaybederler.

İkinci mor bildirim, suçluların kimliklerini gizlemelerine ve aile üyesi, arkadaş ya da sevgiliymiş gibi davranmalarına olanak tanıyarak dolandırıcılıklara güvenilirlik kazandırmak için yapay zeka ve derin sahte teknolojinin kullanılması konusunda uyarıda bulunuyordu.  

Operasyonun Birleşik Krallık ayağında, yapay zeka tarafından üretilen sentetik içeriğin, özellikle kimliğe bürünme dolandırıcılığı, çevrimiçi cinsel şantaj ve yatırım sahtekarlığı yoluyla mağdurları aldatmak, dolandırmak, taciz etmek ve şantaj yapmak için kullanıldığı çeşitli vakalar bildirildi. Vakalar arasında mağdurların tanıdığı kişilerin ses klonlama teknolojisi yoluyla taklit edilmesi de yer alıyordu.

HAECHI operasyonları mali olarak Kore tarafından desteklenmektedir.

HAECHI IV katılımcı ülkeleri: Arjantin, Avustralya, Brunei, Kamboçya, Cayman Adaları, Gana, Hong Kong (Çin), Hindistan, Endonezya, İrlanda, Japonya, Kırgızistan, Laos, Lihtenştayn, Malezya, Maldivler, Mauritius, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Polonya, Kore, Romanya, Seyşeller, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam.

Kaynak: www.interpol.int

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »