Kod adı “Thunder 2022” 125 Ülke’nin katıldığı Operasyon Başarıyla Tamamlandı

Kod adı “Thunder 2022” 125 Ülke’nin katıldığı Operasyon Başarıyla Tamamlandı

ABONE OL
7 Aralık 2022 09:39
Kod adı “Thunder 2022” 125 Ülke’nin katıldığı Operasyon Başarıyla Tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

INTERPOL Fransa/ Lyon 

Dünya Gümrük Örgütü (WCO) ortak bir kolluk operasyonu, dünya çapında yüzlerce tutuklama ve vahşi yaşam ve kereste suç ağlarının kesintiye uğramasına tanık oldu.

Kod adı “Thunder 2022” olan ve bir ay süren (3-30 Ekim) operasyon, 125 ülkeden polis, gümrük, mali istihbarat birimleri, vahşi yaşam ve ormancılık icra dairelerini bir araya getirdi.

2017 yılında başlayan dizi.

Rutin teftişler ve hedeflenen kontroller yoluyla, genellikle sniffer köpekler ve X-ray tarayıcılar kullanılarak yüzlerce koli, valiz, araç, tekne ve kargo taşıyıcısı incelendi. Kara ve hava sınırı kontrol noktalarında yapılan aramalar, ulusal mevzuat veya CITES tarafından korunan yasa dışı ticareti yapılan türlere odaklandı.

CITES, vahşi hayvan ve bitki ticaretinin onların hayatta kalmalarını tehdit etmemesini sağlamaya yönelik uluslararası bir anlaşmadır.

CITES’e aykırı olarak gerçekleştirilen tüm ticaret yasa dışıdır. Ele geçirmeler, keresteden canlı hayvanlara, ayrıca hayvan parçaları, yaban eti ve giyim, güzellik ürünleri, gıda maddeleri, geleneksel ilaçlar ve el sanatları gibi türevlere kadar uzanıyordu.

Operasyonel sonuçlar hâlâ rapor edilmekle birlikte, Thunder 2022 Operasyonu şimdiye kadar yaklaşık 2.200 ele geçirme ve 934 şüphelinin kimliğinin tespit edilmesini sağladı. Yasadışı satış yaptığından şüphelenilen 141 şirketin tespit edilmesine ek olarak, şu ana kadar dünya çapında korunan hayvan ve bitkilere yönelik toplam ele geçirme vakaları şunları içermektedir: yaban hayatı: 119 büyük kedi ve diğer kedigiller 34 primat, 136 primat vücut parçası 25 gergedan boynuzu 9 pangolin, 389 kg pangolin pulları ve türevleri 750 kuş, 450’den fazla kuş parçası Ulusal polis uygulamalarına göre birimler veya toplam kg cinsinden bildirilen ele geçirme vakalarıyla birlikte, sonuçlar şunları da içerir: Yaklaşık 780 kg ve 516 adet fil dişi ve 27 fil vücut parçası 1.795 sürüngen ve yaklaşık yarım ton sürüngen parçası ve türevi ürünler Mercanlar, yılanbalıkları ve deniz hıyarları dahil olmak üzere 4.337 ve 2.813 kg deniz ürünleri 1.190 kaplumbağa ve kaplumbağa, 1.304 adet ve 8 kg vücut parçası Bir tondan fazla ve 17.081 birim diğer yaban hayatı, parçaları ve türevleri. Bitkiler ve kereste: 47,28 m3 gülağacı ve 17.163 adet Yaklaşık 47.000 m3 ve 6.764 adet diğer kereste 710 kaktüs, 125 ve 1.706 kg orkide Yaklaşık 3,5 ton ve 7.815 adet diğer tesis Beş tondan fazla ve 3.945 adet bitki türevi.

Güney Afrika’da, Namibyalı yetkililer büyük miktarda keresteyi bölgeye kaçırılmadan önce ele geçirdiler; Angola, gergedan boynuzları ve fildişi süslemelerle Asya’ya seyahat etmeye çalışan bir Asya bölgesi vatandaşını tutukladı ve Malavi yetkilileri fildişlerine el koydu. Asya vatandaşlığına sahip bir adam. Asya’da Tayland, Doğu Afrika’dan çok sayıda kaplumbağa ve Avrupa’dan yüzlerce canlı sürüngen ele geçirdiğini bildirirken, Endonezya Orta Doğu ve Asya’ya giden iki büyük kereste ele geçirmesi gerçekleştirdi. Hindistan, “süs balığı” olarak ilan edilen ve karton kutulara paketlenmiş yaklaşık 1.200 sürüngene (iguanalar, pitonlar, monitör kertenkeleleri ve kaplumbağalar) el koydu. Avrupa’nın korunan yaban hayatı için büyüyen bir hedef bölge olmasıyla birlikte, Fransa, Orta Afrika’dan bagajlara gizlenmiş sürüngenleri yakaladı, Almanya, Asya’dan gelen bir pakette kaplan derisi muskaları yakaladı ve Birleşik Krallık, bir e-ticaret platformunda yaban hayatı satan bir adamı soruşturduktan sonra birkaç fildişi parçasına el koydu.

Amerika kıtasının doğal mirasını koruma taahhüdünü gösteren Kosta Rika, korunan yüzlerce yaban hayatı türüne sahip olan bir kişiyi tutukladı ve Peru, bir kereste kaçakçısına karşı INTERPOL Kırmızı Bülteni yayınladı. ABD’nin birçok uluslararası havaalanında papağan, iguana yumurtası, mercan, timsah derisi ürünleri, havyar ve köpekbalığı eti ele geçirildi. Birçok ülke sürüngen derisinden yapılmış giysi ve aksesuarlara el konulduğunu bildirdi.

Kaynak: www.interpol.int

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »