Küresel Sistem Nereye Doğru Evriliyor?

Küresel Sistem Nereye Doğru Evriliyor?

ABONE OL
6 Ağustos 2022 17:59
Küresel Sistem Nereye Doğru Evriliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüz teknolojisi tüm insanlara rahat bir yaşam getirebilir. Gerçek farklı: Batı, savaş çığırtkanlığını tırmandırıyor – sosyal, ekonomik ve ekolojik çalkantılar dünya çapında artıyor. Bir çıkış yolu yok gibi görünüyor.

Sıkıştık mı?

Bağımsız Pravda-tv.com haberine göre; NATO ülkeleri kendilerini silahlandırıyor, rakiplerini ekonomik savaşlarla eziyor.

Batı’nın sözde liberal demokrasileri, nihayetinde daha fazla pazar ve hammadde fethetmek için askeri ittifakları kesinlikle Doğu’ya yürüyen baskıcı gözetim rejimlerine dönüşüyor.

“Bilim” çeşitli laboratuvarlarda tehlikeli patojenleri araştırıyor, biyolojik savaş artık bir ütopya değil. Kaynakların sürekli aşırı kullanımı ve büyük miktarlarda atık, ekolojik bir felaketi körüklüyor, seri üretime rağmen her zamankinden daha fazla insan sefalet ve açlığa boğuluyor.

Birçoğu uzun süredir sonuçlara karşı uyarıda bulunuyor, bazıları gösteriyor. Ama tersine çevirmeyle ilgili tartışmalar, sürekli bir dilek kipleri döngüsünde sona eriyor:

Yapmalıyız, yapmalıyız, yapmalıyız...

Ama, ama, bu, bu, biz yokuz…

Her adım, yoksulları daha da büyük sefalete ve artan devlet şiddetine sürükleyen çok uluslu şirketlerin kâr ve güç hırslarıyla birlikte duruyor ve düşüyor.

Günümüz teknolojisiyle, insanlık çoktan rotasını değiştirebilir ve dünyanın tüm sakinleri için iyi bir yaşamı mümkün kılabilir.

Bu işe yaramıyor ve insan yığınları, amansız bir kâr makinesinin hamster çarkında sıkışıp kalmış ve çoğu kişinin çıkarlarına aykırı olarak çalışmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Bazıları bireyleri suçlama eğilimindedir:

Bill Gates, Joe Biden, Angela Merkel, George Soros, Vladimir Putin, Olaf Scholz, Klaus Schwab vb. Zenginlik ve siyasi etkinin birbiriyle ilişkili olduğu tartışılmaz bir şekilde gerçek olsa bile: Bu tür bir parmakla gösterme yetersiz kalıyor ve bu günlerin ikileminin sistemik nedenlerini tanıyamıyor.

Mecazi olarak ifade etmek gerekirse: Biri Bill Gates’i mülksüzleştirecek veya Klaus Schwab’ı görevden alacaksa, sıradaki kişi devreye girer ve aslında her şey olduğu gibi kalacaktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »