Lady Diana Filmleri

Lady Diana Filmleri

ABONE OL
24 Haziran 2022 16:19
Lady Diana Filmleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prenses Diana’nın Ölümünün ardından, senaristler 7 film çıkardı. Bunları sizler için derledik. 

Senaryosunu Oscar adaylığı bulunan Steven Knight’ın kaleme aldığı Spencer, 1990’ların başında, Diana’nın Prens Charles ile olan evliliğinin artık yürümediğine karar verdiği hafta sonuna odaklanıyor. Diana, Noel kutlaması için Norfolk’taki sarayda geçirdiği bu kritik hafta sonunun ardından bir gün kendini kraliçe yapabilecek yoldan uzaklaşmaya karar veriyor.

7 farklı film

Diana: The Musical (2021)

Joe DiPietro ve David Bryan tarafından yazılan Diana, The Musical pandemi nedeniyle Broadway sezonunu hızlı bir şekilde kapatmak zorunda kalmıştı. Bu yılın başlarında ise, müzikalin film versiyonu Netflix’te yayınlanmıştı. Ayrıca müzikal, Diana’nın duygu dünyasını yansıtmayarak yüzeysel kaldığı gerekçesiyle oldukça eleştirilmişti.

Diana: The Rose Conspiracy (2005)

Martin Sastre tarafından yönetilen 2005 yapımı kısa film izleyiciye sürreal bir anlatı sunuyor. Lady Diana’nın aslında ölmediğinin ve Uruguay’ın Montevideo eteklerinde gizli bir hayat yaşadığının öğrenildiği bir günü konu ediniyor. Film, ilk gösteriminden sonra Diana’nın Uruguay’da yaşadığına dair asparagas haberlere yol açmıştı.

King Charles III (2017)

Mike Bartlett’in aynı adlı oyununa dayanan Kral Charles III, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün sonrasında geçiyor ve Tim Pigott-Smith tarafından canlandırılan Charles’ın, annesinin ölümünün ardından krallığa geçiş sürecini konu alıyor. Ayrıca filmde, Katie Brayben’i Diana’nın hayaleti olarak görüyoruz.

Diana (2013)

Lady Di ve onun Dodi Fayed’den önceki Pakistanlı sevgilisi kalp cerrahı Hasnat Khan ile olan ilişkisine odaklanıyor. Kimilerine göre Dr. Hasnat Khan, Lady Diana’nın hayatının aşkıydı ve iki yıl süren bu ilişkiden sonra derin bir aşk acısı yaşamaya başladı.

The Story of Diana (2017)

Netflix tarafından hazırlanan belgesel, Prenses Diana’nın hikâyesine farklı bir bakış sunuyor. Rebecca Gitlitz tarafından yönetilen The Story of Diana arşiv görüntülerine ve Lady Di’yi kişisel olarak tanıyan insanlarla yapılan röportajlara yer veriyor.

Diana: 7 Days That Shook the Windsors (2017)

Henry Singer’ın yönettiği belgesel, Galler Prensesi Diana’nın ölümünden yedi gün sonrasına göz atıyor. Yer verdiği röportajlarla, Lady Di’nin ölümünün dünya genelindeki etkisine bir bakış sunuyor. Ayrıca belgeselde, Prince William ve Prince Harry’yi görmek mümkün.

The Crown (2020)

Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki yıllarına ve Britanya monarşisini ayakta tutmak için yaptıklarına odaklanan Netflix’in sevilen dizisi The Crown’ın 4. sezonunda, Lady Di’yi genç bir kızken görüyoruz. Dizi, Emma Corrin tarafından canlandırılan Diana’nın iç dünyasına bir ayna tutarak yaşadığı mücadeleyi gözler önüne seriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »