İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya Mersin’deydi

İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya Mersin’deydi

ABONE OL
10 Kasım 2023 05:15
İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya Mersin’deydi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Mersin’e gerçekleştirdiği ziyarette Mersin Valisi Sayın Ali Hamza Pehlivan tarafından karşılandı.

Mersin Valiliğini ziyaretinin ardından Bakanımız Sayın Yerlikaya; Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Sağlam, Emniyet Genel Müdürü Sayın Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Arif ÇETİN ve Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Sayın Ahmet Kendir ile birlikte Suphi Öner Öğretmen Evinde Mersin Büyükşehir Huzur ve Güvenlik Toplantısına katıldı.
Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya Huzur ve Güvenlik Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

“Gece Gündüz Demeden Çalışıyoruz”

Mersin’in bereketli toprakları, eşsiz doğası ve üretim kapasitesiyle Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif şehirlerinin başında geldiğini ifade eden İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya; “Bizi bugünlere getiren aziz milletimize borcumuz var. Şehir şehir, cadde cadde, sokak sokak memleketimizin her yerinde huzurun ve güvenin hakim olması için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Bakanımız Sayın Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyetimizin 100. yılını tamamladığımız tarihi bir dönemde ‘Türkiye Yüzyılı Vizyonu’nu açıkladı. Türkiye Yüzyılı’nın temelini oluşturan Vizyon Belgesinin 16 başlığından biri ise ‘Huzur’dur. Bizim de şiarımız, ilkemiz ülkemizin huzuru ve güvenliğidir. Bu amaçla; İçişleri Bakanlığı olarak Jandarmamızla, Polisimizle, Sahil Güvenliğimizle, devletine ve milletine hizmet etmeyi en şerefli vazife gören 600 bin personelimizle, Doğu’dan Batı’ya, Güney’den Kuzey’e, şehit kanıyla sulanmış cennet vatanımızın her yerinde milletimizin huzuru ve güvenliği için canla başla çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

“Mücadelemiz Amansız Bir Şekilde Devam Ediyor”

Başta terör, organize suçlar, uyuşturucu, göçmen kaçakçıları, siber suçlar ve asayiş olmak üzere operasyonların ülkenin dört bir yanında aralıksız sürdürdüğünü vurgulayan Bakanımız Sayın Yerlikaya, “Terör ve iş birlikçileriyle, suçta kibirlenenlerle, çetelerle, zehir tacirleriyle, halkımızın huzuruna kast edenlerle mücadelemiz yılın 365 günü, gece gündüz devam edecek. 40 yıldır kardeşliğimize, birliğimize kasteden başta Bölücü Terör Örgütü olmak üzere bütün terör örgütleriyle verdiğimiz mücadele bugün de amansız bir şekilde devam ediyor. Bu mücadele; ‘Son terörist etkisiz hale getirilinceye’ ve bu terör belasını bu topraklardan kazıyıp atıncaya kadar devam edecek.” dedi.
Mersin’de 4 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında 150 günde polis ve jandarmanın gerçekleştirdiği operasyonlarla ilgili bilgileri paylaşan Bakanımız Sayın Yerlikaya, Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) PKK/KCK, FETÖ, DEAŞ ve Sol Terör Örgütlerine yönelik düzenlenen 101 operasyonda 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini; 191 şüphelinin gözaltına alınırken 60 kişinin tutuklandığını; 59 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verildiğini; eylem yapma hazırlığında olan Bölücü Terör Örgütü (PKK-KCK) mensubu 1 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

“Teröristlerle Aralarında Hiçbir Fark Yok”

Bakanımız Sayın Yerlikaya “Öncelikli hedeflerimizden biri ülkemizi organize suç örgütlerinden temizlemek. Mersin’de son 150 gün içinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 9 operasyonda, 90 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 31’i tutuklandı, 21’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Teröristlerle arasında hiçbir fark görmediğimiz zehir tacirlerine de hayatı zehretmeye devam ediyoruz. Aynı dönemde ilimizde zehir tacirlerine yönelik 2 bin 533 operasyon düzenlendi. 2 bin 990 şüpheli gözaltına alındı.
Bunlardan 230’u tutuklandı, 141’i hakkında adli kontrol kararı verildi.” dedi.
26 Ekim tarihinde Mersin Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Mersin Limanında 610 kilogram ağırlığında kokain yakalandığını söyleyen Bakanımız Sayın Yerlikaya, bunun miktar bakımından 05 Şubat 2019 tarihinden beri Mersin Limanında ele geçirilen en büyük ikinci yakalama olduğunu vurguladı.
Mersin’in helal ve meşru ticaretini kirletmek isteyenlere geçit verilmeyeceğinin altını çizen Bakanımız Sayın Yerlikaya, ülkemize uyuşturucu zehrini sokmak isteyenlere hayatın zehir edileceğini söyledi.
150 Günde 15 Operasyon Düzenlendi
Asıl mücadele alanının Düzensiz Göç ve Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleriyle olduğunu belirten Bakanımız Sayın Yerlikaya, “İlimizde, Geçici Koruma Altında bulunan Suriyelilerin sayısı 227 bin 480 ikamet izni ile kalanların sayısı 41 bin 982 Uluslararası Koruma Kapsamında kalanların sayısı ise 2 bin 105. Mersin’de toplam 271 bin 567 düzenli göçmen bulunuyor. Bu amaçla son 150 günde ilimizde 15 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 55 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı. Bunların 17’si tutuklandı, 3’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde 645 düzensiz göçmen yakalanırken, bunların 248’i sınır dışı edildi. Diğerlerinin sınır dışı işlemleri devam ediyor.” dedi.
Bakanımız Sayın Yerlikaya konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Düzensiz göçle mücadele ederken yabancı düşmanlığına ve ırkçılığa geçit vermiyor, milletimizin temiz siciline leke sürülmesine asla müsaade etmiyoruz.”
Son 150 günde Mersin’de Terör, Bilişim Sistemleri, Ödeme Sistemleri ve Çocuk İstismarı konularında 5 bin 780 sosyal medya hesabı üzerinde çalışma yapıldığını açıklayan Bakanımız Sayın Yerlikaya, “Aynı dönemde Siber Suçlara yönelik 12 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda 64 şahıs gözaltına alındı. Bunların 31’i tutuklandı. Nasıl Kara Vatan’da mahalle mahalle, sokak sokak organize suç çeteleriyle mücadele ediyorsak Siber Vatan’da da suç odaklarıyla da mücadele ediyoruz. Sanal devriyelerimiz 7-24 görevlerinin başındalar.” şeklinde konuştu.
Kaçakçılık suçlarına yönelik çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Bakanımız Sayın Yerlikaya, Son 150 günde Mersin’de kaçakçılık suçlarıyla mücadelede 228 operasyon gerçekleştirildiğini; bu operasyonlarda 286 şüpheli şahıs gözaltına alındığını kaydetti.
Bakanımız Sayın Yerlikaya “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız bu dönemde, Türkiye Yüzyılı’nın inşa sürecinde ülkemizin huzur ve güvenliğinin temini için asayişin sağlanmasına büyük önem veriyoruz. Son 150 günde ilimizde kişilere, malvarlığına, millete, devlete, kişilere, malvarlığına ve topluma karşı işlenen suçlarla ve takibi gereken olaylarda aydınlatma oranımız ortalama yüzde 97,4.  Yine bu tarihler arasında güvenlik güçlerimizce ifade almaya yönelik araması olan 5 bin 974, yakalama emri olan 2 bin 100 olmak üzere toplam 8 bin 74 şahıs yakalandı.” dedi.

“112’yi Arayın ve Bildirin”

Bakanımız Sayın Yerlikaya konuşmasını “Ülkemizin huzur ve güvenliği için verilen bu mücadele milletimizin her bir ferdiyle 7’den 70’e bir ve beraber olarak vereceğimiz bir mücadeledir. Bir yerde torbacı/zehir taciri mi gördünüz, esnafımıza musallat olan bir suç örgütü mü var, birileri mahallemizin, sokağımızın huzurunu mu kaçırıyor? Sizlere bir telefon kadar yakınız. Hemen 112’yi arayın. Arayın ve bildirin. Güvenlik güçlerimiz hemen gereğini yapacak, suçluları adalete teslim edecektir. Benim Jandarmamın, polisimin giremeyeceği sokak, açamayacağı kapı yoktur.
Sayın Valimize, Kaymakamlarımıza, İl ve İlçe Emniyet Müdürlerimize, İl ve İlçe Jandarma Komutanlarımıza, Sahil Güvenlik Komutanlığımıza, Mersin’in huzur ve güvenliğine kattıkları değer verdikleri mücadele için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Değerli basın mensubu arkadaşlarım. Sizlere de bu mücadelede verdiğiniz destekler için yürekten teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle noktaladı.
Konuşmasının ardından İçişleri Bakanımız Sayın Yerlikaya, AK Parti Mersin İl Başkanlığı ve Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığına ziyarette bulundu.
Kaynak: icisleri. gov. tr

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »