Senato Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte İzmir’deydi

Senato Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte İzmir’deydi

ABONE OL
13 Haziran 2022 08:31
Senato Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte İzmir’deydi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özgür Hansa Şehri Bremen Belediye Başkanı ve Senato Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte, Bremen ve İzmir‘in 25 yıldır kardeş şehir olmaları vesilesiyle siyaset, kamu yönetimi, iş dünyası, bilim ve kültür alanlarından 30 kişilik bir heyet ile 4-7 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında İzmir şehrini ziyaret etti.

Belediye Başkanı Dr. Bovenschulte, Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin Bremen’deki meclis grubu başkanı Mustafa Güngör ve Almanya Hristiyan Demokrat Birliği CDU’nun Bremen‘deki meclis grubu başkan yardımcısı Christine Schnittker ile birlikte İzmir Valisi Yavuz Selim Kösger ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştü.

Ayrıca Dünya Kenti İzmir Derneği DİDER, iş geliştirme ajansı Bremeninvest, İzmir Ulaşım Merkezi İZUM, kentsel planlama ve tarihi kentsel gelişim merkezi TARKEM, sürdürülebilir kentsel gelişim konseptleri ofisi Citta Slow, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi İYTE ve İzmir fuarcılık şirketi İZFAŞ ile ekonomik ve kültürel toplantılar yapıldı.

İki belediye başkanı, iki liman şehri arasında özellikle liman (liman teknolojisi, altyapı, yeşil limanlar), üniversiteler arası değişim (Jacobs Üniversitesi ve IYTE), yenilenebilir enerjiler (Yeşil Şehirler), atık yönetimi, sağlık turizmi alanlarında işbirliğini teşvik etme, genç girişimciler, mesleki eğitim alan öğrenciler, uzmanlar ve akademisyenler arasında değişim programlarını güçlendirme ve fuarlar ve şehir diplomasisi alanlarında işbirliğini genişletme arzusu hususunda mutabık kaldılar.

Başkonsolos Dr. Wolter, 25 yılı aşkın süredir başarılı olan Bremen-İzmir kardeşliğinin Almanya ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin bir ifadesi olarak öneminin altını çizdi. Başkonsolos, “Böylesine etkileyici bir heyetle kardeş şehir İzmir’e yapılan ziyaret, bu kardeşliğin canlılığının ve derinliğinin açık bir kanıtıdır” dedi.

İki belediye başkanının katıldığı İzmir-Bremen Ekonomik Forumu, aralarında Dünya Kenti İzmir Derneği DİDER Başkanı Dr. Ahmet Güler, Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası AHK Başkanı Dr. Marcus Slevogt, İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik, Bremen Ticaret Odası Başkanı Eduard Dubbers-Albrecht, Bremen İşverenler Sendikası Genel Müdürü Cornelius Neumann-Redin, Ege Genç İş İnsanları Derneği EGIAD Başkanı Alp Avni Yelkenbicer ve Ege Serbest Bölgesi ESBAŞ’ın CEO’su Dr. Faruk Güler’in de bulunduğu konuşmacılar vasıtasıyla iki şehir arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması için somut ivme kazandırmış oldu.

İki belediye başkanı, Bremen Focke Müzesi’nin 1960’lı yıllarda Bremen’e iş aramak için gelen Türk kadın ve erkeklerinin yaşam öykülerinin yer aldığı “Hayat Yolları” sergisini açtı. Ardından Bremen ve İzmirli müzisyenlerden oluşan “Sıkıntı Yok” isimli müzik grubu yine Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde bir Alman-Türk konseri Verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Translate »