Siyonistlerin ‘..Red..’ ettigi Tarihçi Kimdir?

Siyonistlerin ‘..Red..’ ettigi Tarihçi Kimdir?

ABONE OL
12 Ocak 2024 20:25
Siyonistlerin ‘..Red..’ ettigi Tarihçi Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Shlomo Sand, israil asilli, Avusturya dogumlu, Yahudi ve Tel Aviv Üniversitesinde Tarihcidir. Son zamanlarda bir kitap yazarak ortaligi fena halde karistirmistir.

Kizgin Yahudilerden ölüm tehtidleri alan Shlomo Sand,buna ragmen Israilde en cok kitap satisi yapanlar listesine girmeyi basardi.

Salman Rüsti’nün “Seytan Ayetleri” kitabi, nasil müslüman halkinin tepkisine yol açti, Shlomon Sand ise, Yahudi halkinin çok büyük tepkisini aldi.

Shlomo Sand, kitabinda;

Kitabin basligi, “Yahudi halki, Nasil Icat edildi?”

kitabi adi üstünde bugün Yahudi denilen halkin gerçekte bir “icat”tan ibaret oldugu ve 19. yüzyilda Siyonistler tarafindan sirf bir devlet kurabilmek için kurgulandigi tezine dayaniyor.

Sand, Yahudi halki ve diyasporasinin köklerinin kabul edilenin aksine antik dönemde Filistin’den sürülen Ibranilere degil, Orta Dogu, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa basta olmak üzere pek çok bölgede din degistiren topluluklardan olustugu görüsünde.

Kitabinda Yahudilere zit sekilde görüs beyan eden Sand, Suan Kendi halkinin Salman Rüstü’sü ilan edilmis durumda. Israilli bir Yahudi ve Tarihci, oldugu halde, fikirlerinden dolayi Nazi ve Hamas taraftari gibi göründügünü düsünenler çogunlukta. Zaten Siyonist Yahudilere asil soguk dus etkisi yapan da bu oldu.

Shlomon Sand’in aslinda, anti-semitizmle alakasi yok. Ona göre “Dünyanin pek çok yerinde birbirinden bagimsiz ve farkli etnik gruplardan Yahudi dinine mensup gruplar 19. yüzyilda bir grup Siyonist entelektüel ve politikaci tarafindan tek bir etnik ulusmus gibi gösterildi ve resmen gerçekte etnik bir unsura dayanmayan Yahudi halki icat edilmis oldu”.

Sholomo Sand, bu arastirmasinda 19. yüzyil Yahudi politikacilari ve entelektüellerinin kurgusal bir Yahudi halki yarattiklarini ve zamanin modasi olan bir ulus-devlet kimligini olusturmak için buna paralel olarak hayali bir geçmis de kurguladiklari görüsünde.

Ona göre Siyonist yöneticiler bu ulusu ya da halki icat edebilmek için giderek gerçek-hayal karisimi tarihi bir realiteye dönüstürdükleri Yahudilik dinini temel aldilar. Sand’in çalismasina göre icat edilen bu Yahudi halki senaryosu su temel etaplardan olusuyor:

“Kutsal kitap döneminde yükselis devri yasayan, sonra göçebelige zorlanan, bu sekilde dünyanin pek çok yerine dagilan ve senaryonun sonunda bir U dönüsü yaparak kutsal topraklara geri dönen bir halk”.

Amaç ulusal bir birlik suuru yaratmak… Tüm bunlarin kaynagi ise bilimsel bulgulardan çok Kutsal Kitap’a dayandirilmis. Sand’in deyisiyle Kutsal Kitap 19. yüzyilda bu amaçlarla adeta bir tarih kitabi haline getirilmis.

Olay çikaran kitabina esas olarak bu görüsleri alan Shlomo Sand gerçekte bir Yahudilik ya da Yahudi dininin hiç olmadigini iddia etmiyor tam tersine Yahudiligi ilk tek tanrili din olarak kabul ediyor.

Fakat Yahudi kökünden gelen etnik irka dayali bir ulus düsüncesinin tamamen uydurma oldugu kanaatinde. Tel Aviv Üniversitesinin 63 yasindaki bu profesörüne göre günümüzde Yahudilerin akrabaliklari Hz. Ibrahim ya da Hz. Ishak’tan çok Hazar kaanlariyla. Yani dünyanin degisik yerlerinden geçmiste din degistirerek ve hatta bunlarin bazilarinin kökenleri Türk oldugu tezini savunarak, Yahudi dinine geçenlerin gerçekte Yahudilerle bir bagi olmadigi fakat Siyonizmle alakali oldugu sonucuna ulasiyor.

Siyonistlerin reddettigi, tarihci Sand, Firavun tarafindan Misir’dan sürüldükten yüzlerce yil sonra bir de Yahudilerin kutsal tapinaklarinin yikilisiyla Romalilar tarafindan sürgüne ugratildiklari mitini de gerçek disi olmakla itham ediyor. Ona göre Yahudi halki kimliginin önemli tarihi unsurlarindan birini olusturan bu olay tamamen bir efsaneden ibaret. Zira o dönemde Romalilar böyle bir sey yapmadiklari gibi yapacak nakil vasitalari da yokmus. Zaten bu konuda herhangi bir tarihi belge ve kanit da bulamamis. Kisacasi Sand’a göre Filistin disina bir Yahudi tehcirinin tarihte kaydi yok.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »