Son Dakika; İnterpol Uluslararası “Çocuk İstismarına Dur” dedi

Faillerin kazandığı paraların takibi ve çocukların yeniden mağduriyetlerinin önlenmesi

LYON, Fransa — INTERPOL, reklamlardan kar elde etmek için tasarlanmış çocuklara yönelik cinsel istismar web sitelerinin ağlarını işleten suçluları adalet önüne çıkarmak için iki yıllık küresel bir operasyonu tamamladı.

Aralık 2021’den Temmuz 2023’e kadar sürecek Narsil Operasyonu, web sitesi yöneticilerinin çevrimiçi reklam kampanyalarını yürütmek için kullandıkları finans mekanizmalarını da hedef aldı.

INTERPOL üyesi ülkeler iki yılı aşkın bir süredir INTERPOL’ün En Kötüler Listesi’ni (IWOL) kullanarak birlikte çalışarak hedeflenen istihbaratı paylaştı, şüphelileri belirledi ve web sitelerini yöneten kişilerin tutuklanmasını koordine etti.

2010 yılında oluşturulan IWOL, aşırı çocuk istismarı materyalleri içeren web sitelerinin bir izleme listesini içerir. Genel Sekreterlik merkezi, ulusal İnternet servis sağlayıcılarının bu web sitelerini kapatması için tüm bölgelerde kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaktadır.

Jürgen Stock, “Narsil Operasyonu, INTERPOL ve 195 üye ülkedeki polis güçleri ittifakının bu web sitelerinden para kazanan suçlulara nerede olduklarını, ne yaptıklarını ve onları nasıl bulacaklarını bildiklerine dair güçlü bir mesaj gönderiyor” dedi. İNTERPOL Genel Sekreteri.

“Bir kişi bu görüntülere her tıkladığında, fiilen bir suç mahalline giriyor. Bu web sitelerinin belirlenmesi ve kaldırılması, çevrimiçi çocuk istismarı materyallerinin mevcudiyetini ve olası normalleşmesini azaltır ve en önemlisi, istismara uğrayan çocukların yeniden mağdur olmalarını azaltır” diye ekledi Genel Sekreter Stock.

Dünya çapında suç eğilimi

Bir vakada, her ikisi de otuzlu yaşlarının başında olan bir erkek ve kız kardeş, IWOL dijital ipuçları ve küresel polis topluluğu tarafından sağlanan ve müfettişleri Arjantin’deki şüphelilere yönlendiren istihbarat sonucunda tutuklandı.

Mendoza Eyaletindeki Federal Mahkemelerle birlikte çalışan Arjantin’in Küçüklere Karşı Siber Suçlarla Mücadele Birimi ve Özel Siber Suçlar Kovuşturma Birimi’ndeki (UFECI) Mağdur Tespit Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar, iki zanlının tespit edilip tutuklanmasına yol açtı.

Evlerinden 14 elektronik cihaz ile nakit para ve kredi kartlarına el konuldu. Kardeşlerin on yıldan fazla bir süredir çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri ve ilgili reklam kampanyaları içeren web siteleri oluşturduğu, sürdürdüğü ve bunlardan mali olarak yararlandığı düşünülüyor.

Arjantin Federal Polisi Başkanı Juan Carlos Hernandez, “Bu davanın teknolojik karmaşıklığı ve suç faaliyetlerinin ne derece tespit edilmediği göz önüne alındığında, bu tutuklamalar polisin bölgesel, ulusal ve uluslararası sınırlar ötesindeki işbirliğinin önemini vurgulamaktadır” dedi. ayrıca INTERPOL İcra Komitesinde Amerika delegesi olarak görev yapmaktadır.

“Kıtalar arasında eşzamanlı tutuklamalarla bu operasyon, çocuk istismarı görüntülerinden ve videolarından kâr elde eden küresel ağların karşısına çıktı. INTERPOL, çocukların çevrimiçi istismarına son vermeye kendini tamamen adamış güçlü bir küresel memur ağıdır ve ülkelerin Narsil Operasyonunda elde ettiği eylemi ve elde ettiği inanılmaz sonuçları alkışlıyoruz” diye ekledi Arjantin Polis Şefi.

Yerel suç, küresel işbirliği

Savcılıkla birlikte çalışan Bulgar kolluk kuvvetleri, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin paylaşımını kolaylaştıran bir çevrimiçi forum işleterek geçimini sağlayan 34 yaşındaki bir adamı tespit etti ve tutukladı.

Bulgar Polisi, 2020’den beri yürüttüğü ve çocuklara yönelik ciddi cinsel istismar materyallerini gösteren binlerce medya dosyasına erişimi kolaylaştırdığı düşünülen çevrimiçi forumu kapattı.

Tutuklanmanın ardından, forum kullanıcılarını tespit etmek için soruşturmalar devam ediyor.

Narsil Operasyonu’nun Rusya ayağı sırasında yaşanan bir olayda, polis yetkilileri 24 yaşındaki iki vatandaşı, reşit olmayanların cinsel istismarını tasvir eden materyallerin üretimi ve internette dolaşımı nedeniyle tutukladı. Yetkililer, şüphelilerin evlerinde arama yaparak, web siteleri oluşturmak ve yönetmek için özel yazılım içeren bilgisayar ekipmanlarına ve çocukların cinsel istismarı materyali içeren çıkarılabilir sabit disklere el koydu.

Tayland polisi, ABD İç Güvenlik Soruşturmalarının desteğiyle 45 yaşındaki bir Tayland uyruklu kişiyi çocuklara yönelik cinsel istismar materyali bulundurmaktan ve internette dağıtmaktan tutukladı. Tutuklanması, polisin evinde bir arama emri çıkararak çok miktarda çocuk cinsel istismarı materyali ve istismar fotoğraflarının çevrimiçi dağıtımıyla ilgili mali işlem kayıtlarını ortaya çıkarmasından sonra geldi.

Tüm kötülüklerin üstesinden gelen bir uzun kılıç anlamına gelen Narsil, sitenin çocuklara yönelik cinsel istismar içeriğini görüntülemekle ilgilenen web sitesi ziyaretçilerinden reklam geliri elde eden kişileri tespit etmeye, yerlerini belirlemeye ve tutuklamaya odaklanan ilk INTERPOL operasyonlarından biridir.

INTERPOL, 13 yılı aşkın bir süredir çocuklara yönelik cinsel istismar görüntülerini yayan web sitelerini izliyor ve dünya çapındaki kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde 20.000’den fazla alan adını ele geçirdi.

Narsil Operasyonu, Avusturya, Arjantin, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, Estonya, Fransa, Almanya, İtalya, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Moldova, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Romanya, Rusya, Singapur, İspanya, İsviçre, Tayland, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

Kaynak: www.interpol.int

Lyon/???????? Fransa

Başa dön tuşu
Translate »