Son Dakika; INTERPOL ve AFRIPOL’ün İnsan Kaçakçılığı ve Göçmen Kaçakçılığına Karşı İlk Ortak Operasyon

Son Dakika; INTERPOL ve AFRIPOL’ün İnsan Kaçakçılığı ve Göçmen Kaçakçılığına Karşı İlk Ortak Operasyon

ABONE OL
7 Ağustos 2023 22:12
Son Dakika; INTERPOL ve AFRIPOL’ün İnsan Kaçakçılığı ve Göçmen Kaçakçılığına Karşı İlk Ortak Operasyon
0

BEĞENDİM

ABONE OL
LYON, Fransa — INTERPOL ve AFRIPOL’ün insan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığına karşı ilk ortak operasyonu, dünya çapında 1.000’den fazla kişinin tutuklanması ve binlerce kurbanın tespit edilmesiyle sonuçlandı.

Afrika ve ötesinde insan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığının arkasındaki organize suç şebekelerini ortadan kaldırmak için 54 ülkenin kolluk kuvvetlerinin katılımıyla koordine edilen “FLASH-WEKA” operasyonu Mayıs ve Haziran ayları arasında iki aşamalı olarak gerçekleştirildi.

INTERPOL’ün küresel suç veritabanlarını kullanan yerel kolluk kuvvetleri, sınırlar ötesinde faaliyet gösteren suçluları bulmak, durdurmak ve durdurmak için INTERPOL ve AFRIPOL ile birlikte çalıştı.

Bir bakışta FLASH-WEKA sonuçları

Toplam tutuklama: 1.062

Tespit edilen düzensiz göçmen sayısı: 2.731T

espit edilen insan kaçakçılığı mağduru sayısı: 823

Ele geçirilen suç malları: 801 (çalınmış ateşli silahlar, araçlar vb.)

Tetiklenen ilgili soruşturmalar: 197

“İnsan kaçakçılığı ve göçmen kaçakçılığı genellikle daha geniş ve daha karmaşık bir suç zincirinin parçasıdır. INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, INTERPOL ve AFRIPOL arasındaki yakın işbirliğinin, bu ağları ortadan kaldırmak ve nihayetinde binlerce masum kurbanı belirleyip kurtarmak için kaynaklarımızı birleştirmede bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

Genel Sekreter Stock, “FLASH-WEKA Operasyonu tarafından elde edilen ipuçları, şüphesiz daha fazla tutuklamayla sonuçlanacak ve insan sefaleti ticareti yapanların adalete teslim edilmesiyle sonuçlanacaktır.”

Batı Afrika’da yaygın insan ticareti

FLASH-WEKA, Burkina Faso, Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Gine ve Mali’de belirlenen ağlarla Q.Net gibi e-ticaret platformları aracılığıyla çevrimiçi işe alımda bir artış olduğunu ortaya koydu.

Yaoundé’deki polis, bir Q.Net piramit planına karışan kurbanları kurtardı ve şüpheli failleri soruşturmaların devam ettiği Kamerun INTERPOL Ulusal Merkez Büro Komutanlığı’nda gözaltına aldı.

INTERPOL aracılığıyla Sierra Leone’de alınan istihbarat, tümü Sri Lanka’dan gelen 15 şüpheli kaçakçılık kurbanını kurtarmak için bir polis baskını başlattı.

Togo yetkilileri, Lomé’deki bir otele düzenlenen baskın sırasında Nijerya’da cinsel istismar amacıyla işe alınan 30 insan kaçakçılığı kurbanını kurtardı.

İşe alım görevlilerinin kurbanları futbol akademilerine kayıt yaptıracaklarına dair sahte vaatlerle Körfez ülkelerine çektiği iki ülkede sporla ilgili iki insan kaçakçılığı vakası tespit edildi.

AFRIPOL İcra Direktörü Jalel Chelba, “FLASH-WEKA’nın gerçek gücü, insanların umutlarını ve özlemlerini sömüren karanlığın güçlerine karşı birlikte zorlu bir ittifak oluşturan iki Kuruluşumuz ve üye ülkeler arasındaki sıkı birliktelikte yatmaktadır” dedi.

“Daha iyi istihbarat paylaşımı, kolluk kuvvetlerinin işbirlikçi çabaları ve kapsamlı mağdur desteği sayesinde, başkalarının çaresizliğinden kâr elde eden ağları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Gölgeleri aydınlatacağız, gizli yolları ortaya çıkaracağız ve failleri adalete teslim edeceğiz.” Bay Chelba.

Akdeniz geçişini engellemek

Sahel operasyonları, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya yönelik göçmen kaçakçılığının önlenmesine odaklandı.

İspanya’ya yasa dışı geçiş yapmaya hazırlanan sekiz Faslı adam lastik bot ve can yelekleriyle tespit edildi.

Tunus’ta, Kerkennah sahilinin 80 mil açıklarında bulunan hasarlı bir tekneyle ilgili soruşturmalar, geminin İtalya ve Libya arasında aralarında Bangladeş, Mısır, Pakistan ve Suriye’nin de bulunduğu çok çeşitli ülkelerden çocukların da bulunduğu 59 yolcuyla alabora olduğunu ortaya çıkardı.

Afrika’nın ötesinde

FLASH-WEKA sırasında tespit edilen vakaların çoğu Asya’dan, özellikle Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’dan kurbanları içeriyordu.

Angola’da otellerde ve güzellik salonlarında çalışma vaadiyle internet üzerinden işe alınan yedi Vietnamlı kadın, onları seks endüstrisinde çalışmaya zorlayan yine Vietnamlı tacirlerinin elinden kurtarıldı.

Irak’taki yetkililer, organ kaçakçılığı olaylarına karıştığı düşünülen dokuz zanlıyı tutukladı.

Suriye polisi reşit olmayan bir kızı kurtardı ve cinsel istismar amacıyla insan ticaretinden şüphelenilen iki erkeği tutukladı.

Büyüyen bir küresel eğilimin ciddiyetini teyit eden FLASH-WEKA Operasyonu, çevrimiçi işlere başlayacak ve sonunda endüstriyel ölçekte siber destekli mali suçlar işlemeye zorlanacak kurbanları içeren birkaç büyük ölçekli insan kaçakçılığı vakasını ortaya çıkardı.

INTERPOL’ün Harare, Abidjan ve Yaoundé’deki Bölge Bürolarının her biri, örgütün Komuta ve Koordinasyon Merkezinin 24 saat desteğiyle operasyon sırasında bir Operasyonel Koordinasyon Birimine ev sahipliği yaptı.

INTERPOL ve AFRIPOL yetkilileri, Fildişi Sahili, Gana, Mauritius, Mozambik, Namibya ve Seyşel Adaları’ndaki yerel kolluk kuvvetlerini desteklemek için sahaya konuşlandırıldı.

FLASH-WEKA, Alman Federal Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu, Norveç Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Narkotik ve Yasa Uygulama İşleri Bürosu tarafından finanse edilmektedir.

FLASH-WEKA’yı destekleyen diğer kuruluşlar arasında Europol, IOM ve ROCK (Hartum Sürecini ve AU-Horn of Africa girişimini destekleyen Hartum’daki Bölgesel Operasyon Merkezi) bulunmaktadır.

Operasyon, AFRIPOL’e kıta genelinde stratejik çerçevesini ve operasyonel fonksiyonlarını geliştirmesinde yardımcı olan INTERPOL’ün Afrika Birliği Destek Programının yardımıyla koordine edildi.

Aşağıdaki ülkelerdeki kolluk kuvvetleri FLASH-WEKA’da yer aldı : Cezayir, Angola, Bangladeş, Benin, Botswana, Brezilya, Burkina-Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komorlar, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Yunanistan, Gine-Bissau, Gine, Irak, Kenya, Lübnan, Lesoto, Liberya, Libya, Malavi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik, Myanmar, Namibya, Nijer, Nijerya, Portekiz, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Suriye, Tanzanya, Togo, Tunus, Türkiye, Uganda, Birleşik Arap Emirlikleri, Zambiya ve Zimbabve.

Kaynak: www.interpol.int

Lyon/ Fransa

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »