Turgay Ciner Kimdir?

Turgay Ciner Kimdir?

ABONE OL
5 Mart 2024 17:10
Turgay Ciner Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turgay Ciner, 1956 yılında Laz kökenli bir ailenin çocuğu olarak Hopa’da dünyaya geldi. Lise öğrenciliğinde çay ocaklarında çıraklık yapmış olan Ciner, ticari yaşama üniversite yıllarında atılarak oto yedek parçacılığına başlamıştır. 28 yaşında İstanbul Talimhane’de bulunan dükkânın da kardeşi Tuncer Ciner ile Almanya’dan Mercedes otomobil ithal etmeye başlaması ilk önemli ticari girişimidir.

 

 

1988 yılında 32 yaşına geldiğinde Anadolu Endüstri Holding‘in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başlamış olup Anadolu Endüstri’nin Irak‘taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 yılına kadar Irak’ta anahtar teslim işler yapmıştır. Körfez krizi ile birlikte Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımlarına başlamıştır.

 

 

Türkiye’de ise Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks’ü satın almıştır. 1995 yılında özelleştirilen Havaş‘ın (Havaalanları Yer Hizmetleri AŞ) yüzde 60’ını, 1998’de ise tamamını satın almıştır. 1997 yılında İsviçre Havayolları Swissair ile işletme ortaklığına gitmiştir.

 

 

Medya sektörüne girmesi ise Sabah Grubu’na 1998 yılında ortak olması ile başlamıştır.

 

Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk‘ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın almıştır. Habertürk TV’den sonra Habertürk Gazetesi ve Habertürk Radyo’yu kuran Turgay Ciner, TMSF’den Show TV‘yi satın alarak Türkiye’nin en önemli medya patronlarından biri olmuştur.

 

 

2015 yılında ise Spor Kanalı 7/24 TV’yi alan Ciner Grubu bu kanalın adını HTSpor 7/24 olarak değiştirmiştir. Hâlen Show TVHabertürk TVBloomberg HTShowmax gibi önemli TV kanalları, Habertürk GazetesiMarie ClaireMarie Claire MansonNewsweekFHM ve daha birçok ünlü dergi ile Habertürk RadyoBloomberg HT RadyoHT Spor RadyoHaberturk.com ve Ajans Habertürk (Ciner News Agency) gibi önemli medya kuruluşlarının sahibidir.

 

Serveti ve özel hayatı

 

Ciner, Forbes Türkiye‘nin 2017’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 1,6 milyar dolarlık servetiyle 14. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Kasımpaşa SK‘nın sahibi olan Turgay Ciner, evli ve iki çocuk babasıdır. Büyük oğlu Atilla kendi inşaat şirketini yürütmektedir.

 

 

2006 yılında eski başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın kızı Didem Özkan ile evlenmiştir. 24 Aralık 1999’da Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit tarafından, devletin yüceltilmesine ve milli menfaatlere önemli ölçüde katkıları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.

Sahip olduğu kuruluşlar

Gazete

Televizyon

Radyo

Spor Kulübü

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Turgay_Ciner#Kaynak%C3%A7a

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Translate »